Hillary Clintonová a Donald Trump jsou zpátky v sedle. Jejich domovský stát New York jim vyjádřil ve včerejších stranických primárkách podporu - a to v drtivém poměru kolem šedesáti procent získaných hlasů. Jejich konkurenti sice ještě nehodili flintu do žita, leč šance republikánského senátora Teda Cruze a demokratického socialisty Bernieho Sanderse už jsou - po pravdě řečeno - ryze teoretické, pokud vůbec. Takže, promiňte za to klišé, ale teď docela sedí: musel by se stát zázrak, aby se na tom všem po včerejšku ještě něco změnilo.

Komu byste, kdyby bylo zkrátka na vás, chtěli dát svůj hlas? Komu byste chtěli svěřit kufřík s kódy k americkým jaderným zbraním? Vulgárnímu křiklounovi, jenž vyniká schopností kdekoho jen urážet, nebo dámě, která během své kariéry oportunisticky měnila svoje postoje a celkově působí bez jiskry, tedy bez jasného sdělení, co vlastně by chtěla v Bílém domě změnit a dělat jinak?

Těch rozdílů mezi nimi je samozřejmě víc, ale argument s jaderným kufříkem bude jistě vyznívat ve prospěch Hillary Clintonové, už proto, že to je politická matadorka, která nepůsobí dojmem neřízené střely. Byť pozor na jednu věc, Donald Trump teď nepochybně změní taktiku a začne se chovat mnohem "prezidentštěji" , právě aby setřásl pověst nepředvídatelného střelce. Včera po vítězství v New Yorku tuhle proměnu už naznačil zajímavým detailem: o Cruzovi poprvé promluvil jako o senátoru Cruzovi, nikoliv jako o prolhaném Tedovi, jak to činil až dosud.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru