V pražských ulicích a v metru se od teroristických útoků v Bruselu pohybují protiteroristické jednotky – smíšené policejní a vojenské patroly. Mají podle vás smysl? Může jejich přítomnost zvyšovat bezpečnost nebo pocit bezpečí? Jak dlouho by měla vláda tyto hlídky v Praze udržovat?

Považujete za nutné, aby se po pražských ulicích dál pohybovali spolu s policií i ozbrojení vojáci?

Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Podle několika posledních záznamů (např. dready jako porušení veřejného pořádku!) a podle různých svědectví bych z označení těch hlídek jen vypustil předponu "proti-".
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Snad je to potřeba, když to tak vyhodnotily tajné služby. Raději ať chodí ozbrojené hlídky, než aby policie zakazovala skautům zpívat hymnu či studentům vyvěšovat tibetskou vlajku.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Vojáci by měli střežit ohrožené objekty, ohrožené lidi, ohrožené komunikace, ohrožené instituce atd. Pokud jsou o jejich přímém ohrožení podložené informace. Jejich volné popocházení po ulicích je úplně k ničemu.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Reálně to potřeba není. Zdá se, že jde o snahu uklidnit veřejnost, což je bohulibé. Ukazuje to, že "vláda něco dělá". Třeba to bude fungovat. Škodit to nebude, stát to bude málo. Je to úlitba bohům strachu a nenávisti, kteří tu již straší příliš dlouho.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Kašpařina, která má vzbudit zdání bezpečí, vyvolává spíš obavy a neměla nikdy vzniknout. Místo toho by konečně měly začít pořádně pracovat bezpečnostní služby.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Neumím vyhodnotit bezpečnostní rizika a tak doufám, že všechna rozhodnutí jsou kompetentní. Ráda bych tomu věřila, ale pocitově nevěřím.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Nutné to není. Ale alespoň jsou vojáci v permanentním výcviku.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Čas od času ano, trvale nikoli. Krátkodobé viditelné posílení pořádkových hlídek může sloužit jako odstrašení a znejistění možných útočníků, pokud existuje zvýšená hrozba. Jako dlouhodobé opatření má vysoké náklady a časem jeho účinnost klesá.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Pro mne je to příspěvek k pocitu nebezpečí. Měli by zmizet či být nenápadní. Když by je člověk potřeboval, jsou daleko. Věřím, že k operativnosti by přispěla pohotovost, ale ne unuděná (ne)přítomnost s povyražením při boxu s nějakým dredařem...
Daniel Münich
Daniel Münich
CERGE-EI
Hlídkaři se většinou baví, někdy velmi dobře, dívají se na sebe nebo dlouho stejným. Nejsou to oni, kdo by o hrozbě věděl dříve než civilisté. Většina připomíná kluky, kteří si s plastovými pistolkami a vyšli si na procházku.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Pokud je nebezpečí útoku skutečně tak akutní, že jsou nutní vojáci se samopaly v ulicích, tak součástí hlídek by měl být i hasič (terorista může založit požár), zdravotní sestra a flašinetář, který by v obyvatelstvu hudbou podporoval pocit bezpečí.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Poslední dobou, zejména co se Policie České republiky na pár dní změnila v Policii Čínské lidové republiky, snižují můj pocit bezpečí především její zákroky. Pokud byli vojáci do hlídek přiděleni proto, aby hlídali policisty, pak toto opatření vítám.
Michal Berg
Michal Berg
internetový podnikatel
Vojáci, kteří proti terorismu reálně bojují v např. v Mali, jsou v Praze jen hračkami ministra Chovance. Jejich nasazení je neefektivní a zbytečné. Když se armáda takto zneužívá když nic reálně nehrozí, jak to bude vypadat až bude skutečně zapotřebí?
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Myslím, že to nutné jistě není, ale prý to pomáhá zvyšovat pocit bezpečí mezi obyvatelstvem (i když to bezpečnost podle všeho nezvyšuje). Přidám se k názoru, že vojáci stejně jinak nemají co dělat.
František Fuka
František Fuka
publicista
Nutné to není, ale teoreticky (hodně teoreticky) to k něčemu dobré být může. A armáda jinak stejně nemá co dělat, tak proč ne...
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru