Rakousko má od úterý nového spolkového kancléře. Dosavadního šéfa rakouských drah (ÖBB) Christiana Kerna do funkce jmenoval rakouský prezident Heinz Fischer. Nový šéf vlády má příští měsíc převzít také vedení Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ), která spolu s lidovci (ÖVP) tvoří "rudo-černou" koalici.

Kern, který je považován za pragmatika nakloněného byznysu, v čele vlády i sociální demokracie vystřídá Wernera Faymanna.

Ten na oba posty překvapivě rezignoval více než před týdnem poté, co ztratil podporu části členů SPÖ. Důvodem bylo fiasko stranického kandidáta v prvním kole prezidentských voleb.

V nich jasně zvítězil kandidát svobodných Norbert Hofer, který se ve druhém kole 22. května střetne s expředsedou Zelených Alexanderem Van der Bellenem.

Na Kernově nominaci do čela strany a vlády se už minulý pátek dohodli předsedové jednotlivých zemských organizací SPÖ a dalších důležitých stranických grémií.

V úterý jeho nominaci formálně potvrdilo i předsednictvo strany.

V úterý sociální demokraté rovněž oznámili výměnu tří ze svých šesti ministrů. Ve vládě tak skončí například ministr dopravy a inovací Gerald Klug, do jehož křesla usedne dosavadní štýrský ministr dopravy Jörg Leichtfried.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Padesátiletý Kern, jemuž média přezdívají Pohledný Christian, je sociálním demokratem od začátku 90. let. V roce 1994 se stal manažerem a tiskovým mluvčím poslaneckého klubu SPÖ. V roce 1997 nastoupil do rakouské elektrárenské skupiny Verbund a o deset let později se stal členem představenstva. Ve funkci generálního ředitele rakouských drah působil od června 2010, v roce 2014 se stal předsedou Společenství evropských železnic (CER).

Rodilý Vídeňan, který pochází z rodiny sekretářky a elektroinstalatéra, vystudoval žurnalistiku a komunikační studia na Vídeňské univerzitě. Má čtyři děti.

Rakouský levicový deník Der Standard Kerna označil za "naději sociální demokracie". Říká se o něm, že je více pragmatik než ideolog a že by mohl se svými zkušenostmi z byznysu dostat SPÖ zpátky na vrchol a pomoci socialistům najít novou vizi do budoucna.

Rakouský kabinet ve Vídni musí také hledat způsoby, jak rozhýbat ekonomiku, neboť tempo jejího růstu se už čtyři roky pohybuje pod jedním procentem. To je příliš málo na to, aby vznikala nová pracovní místa.

Počet oficiálně registrovaných nezaměstnaných přitom od roku 2008 stoupl zhruba o polovinu. Koncem dubna se o práci úředně hlásilo už skoro 425 tisíc Rakušanů, což představuje nezaměstnanost téměř 9,5 procenta.

Mnozí ekonomové blízcí sociální demokracii doporučují tradiční recept − vyšší investiční výdaje na výstavbu a modernizaci infrastruktury, zejména dopravní, nebo na urychlení tempa bytové výstavby.

Sociální demokraté si od chystané změny v čele strany slibují oživení vlády a zvýšení svých šancí pro příští parlamentní volby. V průzkumech totiž zatím jasně vede pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).