V Česku se rutinně nadává na Evropskou unii kvůli byrokracii. A ejhle: co vyčítá Brusel České republice? Byrokracii! Zdálo by se, že jde o dokonalé naplnění hesla "zloděj křičí: Chyťte zloděje", ale při bližším pohledu je jasné, že to tak není. Zatímco stesky na Brusel často mají kořen v oblasti mytologie, alibismu a eurofobie, unijní tvrzení o zdejší, zcela autonomní byrokracii jsou podložena tvrdými daty. V podkladech k aktuální bruselské zprávě, která rozebírá faktory, jež brání rychlejšímu ekonomickému rozvoji Česka, se píše: "Efektivitě podnikatelského prostředí překáží vysoké náklady související s placením daní, nízká dostupnost veřejných služeb on-line a nedostatečná předvídatelnost právních předpisů." Nic z toho se na Brusel svést nedá. Český stát podráží nohy podnikatelům zcela samostatně.

Placení daní u nás patří k nejkomplikovanějším ve vyspělém světě. Studie Doing Bussines Světové banky uvádí, že doba potřebná ke splnění daňových povinností je v Česku více než dvojnásobná oproti průměru OECD. A nic nenasvědčuje tomu, že by se něco mělo změnit. "Na zvýšení účinnosti výběru daní se sice stále klade politický důraz, avšak snaha o zjednodušení daňového systému byla odložena," píší unijní analytici. Je to přesně tak: Babišovo ministerstvo financí zavádí další povinnosti jako EET nebo kontrolní hlášení DPH (vyhlášené v anketě HN absurditou roku), ale pro komfort podnikatelů nedělá prakticky nic. Bič zvesela práská, cukru se nedostává.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru