V Česku se rutinně nadává na Evropskou unii kvůli byrokracii. A ejhle: co vyčítá Brusel České republice? Byrokracii! Zdálo by se, že jde o dokonalé naplnění hesla "zloděj křičí: Chyťte zloděje", ale při bližším pohledu je jasné, že to tak není. Zatímco stesky na Brusel často mají kořen v oblasti mytologie, alibismu a eurofobie, unijní tvrzení o zdejší, zcela autonomní byrokracii jsou podložena tvrdými daty. V podkladech k aktuální bruselské zprávě, která rozebírá faktory, jež brání rychlejšímu ekonomickému rozvoji Česka, se píše: "Efektivitě podnikatelského prostředí překáží vysoké náklady související s placením daní, nízká dostupnost veřejných služeb on-line a nedostatečná předvídatelnost právních předpisů." Nic z toho se na Brusel svést nedá. Český stát podráží nohy podnikatelům zcela samostatně.

Placení daní u nás patří k nejkomplikovanějším ve vyspělém světě. Studie Doing Bussines Světové banky uvádí, že doba potřebná ke splnění daňových povinností je v Česku více než dvojnásobná oproti průměru OECD. A nic nenasvědčuje tomu, že by se něco mělo změnit. "Na zvýšení účinnosti výběru daní se sice stále klade politický důraz, avšak snaha o zjednodušení daňového systému byla odložena," píší unijní analytici. Je to přesně tak: Babišovo ministerstvo financí zavádí další povinnosti jako EET nebo kontrolní hlášení DPH (vyhlášené v anketě HN absurditou roku), ale pro komfort podnikatelů nedělá prakticky nic. Bič zvesela práská, cukru se nedostává.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?