Dobrý den, prosil bych Hlavně se n…"

"Prosím?"

"Hlavně se nep…"

"Pardon, nerozumím."

"Neposrat!"

V té chvíli se na mě v knihkupectví otáčejí lidé. Už je marné vysvětlovat, že si jdu koupit novou memoárovou knihu expremiéra České republiky Mirka Topolánka. Tím však problémy s knihou nekončí.

Topolánek vytvořil ze svých starých textů, kterým bez dobového kontextu není rozumět, mimořádně nečitelnou změť. Texty opatřuje těžko srozumitelnými poznámkami, za kterými často tušíme nepříliš úspěšný pokus o vtip (například česká politika je podle něj "jako gruppen sex. Umožňuje mi říkat:,Já už byl…' S pohádkovým dovětkem:,Teď zase ty dělej převozníka.'"). A navrch Topolánek odmítá čtenáři vylíčit ty nejzásadnější okamžiky své kariéry.

 

Mirku Topolánkovi však zklamání čtenáře, který investoval do pamětí expremiéra pětistovku, zjevně nevadí. Dává jasně najevo, že knihu dělal především pro sebe. To, že nakonec vyšla, ho "šokuje". A na první stránce bezelstně informuje čtenáře, že nové texty jsou "psané z jedné vody načisto, a jsou tak leckdy i zmatené".

Jede to z kopce

Zcela promarněných 512 stránek potenciálně jedněch z nejzajímavějších polistopadových pamětí ukazuje, jaký sešup nabral žánr memoárů a vůbec politického psaní vrcholových politiků v Česku. Dobře je to vidět na knihách bývalých premiérů.

V článku se dále dozvíte

  • V memoárové knize Hlavně se neposrat vytvořil expremiér Mirek Topolánek ze svých starých textů mimořádně nečitelnou změť.
  • Texty opatřuje těžko srozumitelnými poznámkami, za kterými často tušíme nepříliš úspěšný pokus o vtip.
  • A navrch Topolánek odmítá čtenáři vylíčit ty nejzásadnější okamžiky své kariéry.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru