Na 128 stolcích leží propiska, kalkulačka, počítač, svačina a zalepená obálka se 13 úlohami. Ty popisují problémy reálného života, popasovat se s nimi však dovedou jen ty nejlepší mozky z celého světa − účastníci finále mezinárodní soutěže v programování pro univerzity ACM-ICPC (Association for Computing Machinery − International Collegiate Programming Contest). Mezi 128 nejlepších týmů se dostali i čeští studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Účastníci otevírají obálky a čtou zadání problémů, jež musí vyřešit.

Například běžný kráječ sýrů umí uříznout stejně silné plátky, ale novinka na trhu slibuje plátky, které budou mít stejnou hmotnost.

Jenže jak to zařídit například u ementálu, který má v sobě různě velké díry, a podle tloušťky se orientovat nedá?

Studenti mají pět hodin na to, aby 13 podobných úloh vyřešili. Pravidla jsou jednoduchá. Kdo jich zvládne nejvíc, vyhrává.

V článku se dále dozvíte

  • Programátoři patří k jedné z nejžádanějších profesí.
  • Největší talenty firmy hledají na mezinárodních soutěžích. Jedna taková proběhla minulý týden v Thajsku.
  • Do finále se probojoval i český tým, ačkoliv nemá takovou podporu jako třeba studenti z Polska.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru