Celý uplynulý týden to na internetu žilo nahrávkou z loňské porady na Primě, na které padlo, že stanice chce zaujmout postoj k uprchlické krizi. Podle serveru Hlídací pes, který se odvolává na anonymní zdroje, tím postojem měla být a priori negativní prezentace migrantů jako hrozby a krize. Zároveň se redaktoři dozvěděli, že pokud se jim to nelíbí, mohou dát výpověď. Po prvotním mlčení označila televize poradu za standardní diskusi a v pátek oznámila, že nechá své zpravodajství zhodnotit třemi nezávislými experty. Švédský spolumajitel Primy, mediální koncern MTG, se mezitím distancoval od názorů člena představenstva Luboše Jetmara. Ten na poradě apeloval na redaktory, že má devítiletou dceru a nechce, aby ve svých třiceti letech chodila kvůli přílivu uprchlíků v burce.

Zaměřil jsem se proto na vysílání Primy v posledních týdnech. V květnu odvysílaly zprávy na Primě více než dvacet příspěvků, které souvisely s migranty. Určité manipulativní prvky by se vysledovat daly: redaktoři například používají výrazy "uprchlík" a "nelegální migrant" jako volně zaměnitelná synonyma, přitom jde z pohledu mezinárodního i českého práva o dvě rozdílné kategorie. Zatímco uprchlík má nárok na humanitární ochranu a nezbývá mu v zájmu života a zdraví nic jiného než překročit hranice, nelegální migrant porušuje zákony, protože je často do země převeden například kvůli práci načerno. Migrační vlna zahrnuje obě skupiny, ale nelze je zaměňovat, protože se uprchlíkům plošně podsouvá kriminální podtext.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru