Novela zákoníku práce může v nynější podobě do legislativního procesu. Shodli se na tom v pondělí zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů s tím, že nebudou v rámci schvalování novely prosazovat své návrhy na úkor ostatních sociálních partnerů. Na tiskové konferenci to řekli ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvedl, že odbory budou respektovat legislativní proces, ale nadále se budou snažit prosadit své návrhy.

 

Návrh změn zákoníku práce, který nově upravuje třeba práci z domova, vyvolal rozporuplné reakce. Ministerstvo práce k novele dostalo na 600 výhrad.

Odbory prosazují uzákonění pětitýdenní dovolené, zrušení karenční doby, tedy neproplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání, zvýšení odstupného či vyšší odměny za pracovní pohotovost o nedělích a svátcích. Podle Marksové tyto změny v novele nejsou. "Ta novela je v podobě jako před minulým jednáním," uvedla.

Vedení Svazu průmyslu a dopravy ČR záměry odborářů označilo dříve za "maximalistické nápady". Podle zaměstnavatelů novela k větší flexibilitě ve vztazích firem a pracovníků nevede, podniky by poškodila a ohrozila by jejich konkurenceschopnost. "Chci věřit, že se zachováme čestně a nebudeme lobovat za své věci na úkor dalších partnerů," uvedl v pondělí Hanák.

Tripartita rovněž jednala o situaci ve zdravotnictví. Odbory ani zaměstnavatelé nemají nic proti návrhu na zvýšení plateb na zdravotní pojištění za státní pojištěnce. "Zaměstnavatelé a podnikatelé nemají problém s tím, aby se zvýšily platby za státní pojištěnce," uvedl.

Vláda koncem května rozhodla, že stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede příští rok na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun více než letos. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s takovým růstem nesouhlasil, členové vlády za ČSSD a KDU-ČSL jej však přehlasovali.

Tripartita zřídila pracovní skupinu k OKD

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů v pondělí zřídili pracovní skupinu k situaci v Moravskoslezském kraji kvůli uhelné společnosti OKD. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly se bude skupina zabývat materiálem, který vypracuje ministerstvo průmyslu a obchodu k žádosti managementu OKD o pomoc.

OKD na sebe podala insolvenční návrh na začátku května. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě následně vyhlásil úpadek firmy.

OKD minulý týden uvedla, že odešle předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) společný dopis vedení společnosti a insolvenčního správce se žádostí o pomoc při úvěrovém financování OKD. Zda se podaří zajistit dost peněz na mzdy pro pracovníky OKD za květen v plné výši, bude zřejmé v nejbližších dnech.

Na počátku června Krajský soud v Ostravě ustanovil prozatímní věřitelský výbor společnosti OKD. Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že má tři členy - český stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), zdravotní pojišťovnu Revírní bratrská pokladna a firmu Advanced World Transport.