Světové dodávky ropy a poptávka po ní se po sérii neplánovaných výpadků v těžbě této strategické suroviny v letošním roce podle všeho vracejí do rovnováhy. V první polovině příštího roku ale světový ropný trh zřejmě znovu zaznamená přebytek suroviny. V pravidelné měsíční zprávě to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Růst světové poptávky po ropě bude příští rok stagnovat na zhruba 1,3 milionu barelů denně. S obdobným růstem poptávky počítá i pro letošní rok.

"Uprostřed roku 2016 se zdá, že se trh s ropou dostává do rovnováhy, nesmíme ale zapomenout, že existují velké objemy u neuskutečňované těžby, především v Nigérii a v Libyi, které by se mohly vrátit na trh," uvedla také organizace.

Pokud jde o údaje pouze za letošní květen, těžba se v pátém měsíci roku snížila meziročně o 590 tisíc barelů denně na 95,4 milionu barelů. Je to první výrazné snížení od začátku roku 2013. Mohou za to výdajové škrty a výpadky, které snížily produkci mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) meziročně o 1,3 milionu barelů za den. Těžba států sdružených v OPEC pak v květnu klesla také, a to o sto tisíc denních barelů na více než 32 milionů barelů denně. Stále však byla o zhruba půl milionu denních barelů vyšší než loni v květnu.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. V minulých dnech se pohybovaly kolem 50 dolarů za barel, cena severomořského Brentu však dopoledne kvůli obavám ohledně růstu světové ekonomiky a nervozitě před britským referendem o setrvání země v Evropské unii sestoupila pod tuto hranici na 49,94 USD za barel. Americká lehká ropa WTI odepisovala téměř procento na 48,42 USD za barel.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ceny ropy se tak nadále nacházejí hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se severomořská ropa Brent prodávala za zhruba 115 dolarů za barel.