Velkou Británii čeká ve čtvrtek důležité hlasování o setrvání země v EU. Pokud byste byli na místě občanů této země, jak byste se rozhodovali? Jste spíš pro "Remain", nebo pro "Leave"? A proč?

Poraďte Britům, mají hlasovat pro brexit? Nebo raději pro setrvání v EU?

Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Kladu si otázku, kde se vzalo u britských propagátorů odchodu z Unie tolik iracionality. Je to asi nákaza, která k velké radosti nepřátel euroatlantické civilizace krouží naším světem. Být Britem, vzkřísím v sobě common sense a volím proevropsky.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Zůstat, samozřejmě. Krom všech ekonomických analýz, které poukazují na výhody "zůstat" také proto, že Putinovi by "odejít" udělalo radost.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Radit bych si netroufal, ale doufám, že zůstanou. EU potřebuje reformy jako sůl, ale také nám přináší spoustu pozitiv - což si bohužel naplno uvědomíme jen tehdy, pokud o ně přijdeme.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Kdybych byl Britem,hlasoval bych jednoznacne pro remain.Britanie bude Velka spise v Unii nez mimo. Unie s Brity bude lepsi.
Leave kemp nema vizi, jak dal,podlozene argumenty hazi ze stolu a v diskusi neprinasi dost argumentu,co postoj podporri...
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Doporučil bych Britům posílit loajalitu vůči Evropě a neklást proti členství v EU nostalgii po Britském impériu, "nad kterým nezapadalo slunce". To už je dávno pryč a Spojené království potřebuje Evropu, stejně jako Evropa potřebuje je.
Václav Koubek
Václav Koubek
písničkář
Vše zde je jedinci poslední dobou tak absurdní,chaotické,nezdravě nepřirozené,že za Hnutí mladých důchodců vyslovují podporu zdravému rozumu a rozhodnosti nám vždy blízké Anglii pro Brexit
Michal Berg
Michal Berg
internetový podnikatel
Zůstat. Už jenom proto, že v případě odchodu by získaly navrch síly, pro které je odchod jediným obsahem jejich politiky, aniž by měli vůbec jasno, co dál. To je nezodpovědné a nebezpečné - pro Británii i pro EU.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Nejsem na místě těch lidí, to je rozhodující, proto mohu jen prosit, aby neodcházeli. Pokud se něco budovalo jako stabilizační prvek po druhé světové válce, nesmějí chybět. Postupoval bych v integraci nezbytností a uvolňoval víc a víc to, co je možné
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
„Leave“, protože východisko z dnešní stagnace Evropy nelze najít jinak než v nemilosrdné soutěži myšlenek, tj. v bolestivé konkurenci těch nejodvážnějších variant transformace dnešní západní společnosti.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Remain. Budoucnost Británie je s Evropou, splendid isolation by byl návrat do minulosti a poškodil by Británii i kontinent jak materiálně, tak i ideálně. Doufám, že zvítězí rozum a budoucnost nad emocí a minulostí.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Hlasoval bych pro setrvání v EU. Následně bych se ovšem domáhal všude zavedení řízení vlevo, britského systému snídaně, několika svačin, pozdního oběda a večeře, čaje o páté a další britských kulturních vymožeností. A samozřejmě kriketu. A ragby!
Ondřej Jonáš
Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Prosím zůstaňte, we love EU too! Bez Britů neumí kontinent civilizovaně žít. Zůstanou.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Říkám názor za sebe, ne za Brity. UK je pro mne zárukou demokratického vývoje a navíc společná Evropa může daleko silněji čelit možným hrozbám putinovského Ruska. Budu moc ráda, když UK v EU zůstane.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Rád bych, aby Británie v EU zůstala, ale rád bych, aby to pro EU byla tak silná hrozba, že hned a rychle své priority a hlavně byrokracii radikálně změní, aby v ní bylo všem lépe. Ta byrokracie a nepružnost nesvědčí nikomu - o odchodu uvažují mnozí..
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Radit si netroufám, ale velmi si přeji aby Británie zůstala v EU a jsem přesvědčen, že to je nejen v našem zájmu, ale i v zájmu samotných Britů.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Se skripenim zubu bych hlasoval pro setrvani v EU, i kdyz soucasny stav evropske integrace opravnene vzbuzuje vyhrady. Lepsi je ale snazit se spolecne o zmenu k lepsimu, nez rozbit unikatni a ve sve podstate skvely projekt a potesit tak Putina.
Petr Němec
Petr Němec
advokát
Zůstat. EU je ojedinělý projekt, který má své mouchy, ale i obrovský potenciál. Kdyby lidé měli opouštět náročné projekty při každém zádrhelu, museli by Češi a Slováci své národní státy rušit několikrát do roka.
Radomír Jáč
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Necítím se být v pozici, abych občanům Velké Británie uděloval „rady“. Jako ekonom vnímám řadu argumentů pro setrvání Británie v EU a asi bych se jimi sám řídil, ovšem rozhodování se v této otázce je širší, hospodářský rozměr je pouze jedním z řady.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Já jsem jednoznačně pro to, zůstat v Unii. Mluvím ovšem z pozice cizince žijícího v Anglii, kterému by vystoupení Británie z EU značně narušilo život. I vlivu Ruska na ČR se bojím, samozřejmě. A děsí mě nevybíravá propaganda všude kolem mě.
František Fuka
František Fuka
publicista
Přes všechno negativní bych byl raději, kdyby Evropa byla co nejvíce monolitická a v celé se co nejdříve používalo Euro. Dokonce bych ještě více omezil suverénnost jednotlivých států, aby Poláci nebo Maďaři nemohli tolik blbnout.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Byla bych pro Remain, protože si myslím, že být ve větším společenství je užitečné. Z našeho pohledu určitě, ale jestli z jejich?
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Hlasoval bych pro setrvani v EU. Vymenil bych moznosti soloveho hrace za silu orchestru.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
ZŮSTAT, protože rozbít byť nedokonale sjednocenou Evropu znamená udělat prostor imperiálnímu Rusku.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Remain. Už tak máte výjimek jako královna. Pokud odejdete, bude to nás i vás stát strašnou spoustu peněz a s velkou pravděpodobností od vás odejdou Skotové. Zpátky k nám.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Já bych hlasovala pro Remain, ale odpovídám jako Češka, tedy občanka malé země, pro niž je členství v Evropské unii nezbytné (podle mého názoru). Neumím se úplně vžít do myšlení příslušníků velkých národů - a radit jim už teprve ne.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru