Paprskem světla nazval Elieho Wiesela − amerického spisovatele židovského původu, nositele Nobelovy ceny za mír, jenž první použil pro tragédii evropských Židů za války slovo holokaust − premiér Izraele Benjamin Netanjahu. Elie Wiesel navždy odešel v sobotu ve věku 87 let. S ním svět přišel o jednoho z posledních pamětníků holokaustu. Wiesel potřeboval deset let, aby dokázal převést svoje zážitky z koncentračních táborů v Osvětimi a Buchenwaldu, v nichž ztratil svoji rodinu. Strávil je studiem mysticismu, o němž doufal, že mu pomůže pochopit. Dospěl k jedinému − že je nutné potlačit nenávist a zlepšit svět tak, aby se nic podobného nemohlo opakovat.

Nesouhlasil proto s tezí banality zla Hannah Arendtové, s níž se coby novinář účastnil procesu s nacistickým vrahem Eichmannem. Věřil, že v každém z nás existuje hranice, za niž nelze jít, za kterou se již zříkáme svého lidství.

V článku se dále dozvíte

  • Zemřel Elie Wiesel.
  • Pamětník holokaustu byl významným světovým intelektuálem.
  • Spolu s Václavem Havlem založil i diskusní Forum 2000.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru