Dallaského střelce, který byl v pátek prohlášen za mrtvého, patrně k jeho čtvrtečnímu činu dohnal rasový motiv. Sám před smrtí přiznal, že chtěl zabíjet především bílé policisty. Zabitý muž, kterého podle médií policie identifikovala jako 25letého Micaha Xaviera Johnsona, rovněž tvrdil, že nepatří k žádné skupině a že útočil sám. Zatím přitom není zcela jasné, kolik odstřelovačů se do čtvrtečního útoku zapojilo. Šéf dallaské policie David Brown na páteční tiskové konferenci rovněž potvrdil, že střelec nespáchal sebevraždu, ale zabila ho policie.

Bilance čtvrtečního útoku během jinak pokojného protestu proti policejnímu násilí vůči černochům je pět mrtvých policistů a sedm raněných, z toho dva civilisté.

Drama poté pokračovalo pátráním po podezřelých. Po neúspěšném vyjednávání se policie rozhodla zneškodnit muže, který se zabarikádoval v garážích. Vyslala k němu policejního robota s trhavinou, po jejímž výbuchu muž zahynul. Šéf dallaské policie David Brown tak vyvrátil dosavadní informace, že muž spáchal sebevraždu.

"Neviděli jsme žádné jiné řešení, než použít robota s náloží," řekl Brown s tím, že jakýkoli jiný postup by zasahující policisty ohrozil.

V několikahodinovém rozhovoru s policejním vyjednávačem střelec mimo jiné uvedl, že je naštvaný kvůli policejnímu násilí vůči příslušníkům černošské komunity v USA, a chce proto zabíjet bělochy, hlavně příslušníky policie.

Johnson žil v oblasti Dallasu, neměl vazby na žádné teroristické hnutí a neměl ani záznam v trestním rejstříku. Podle AP policisté skončili domovní prohlídku v útočníkově bytě, odkud odnesli několik tašek s důkazním materiálem.

Americká armáda uvedla, že Johnson šest let do loňského dubna sloužil v armádě a dosáhl hodnosti vojína první třídy (četař v české armádě), umístěn byl u ženijní brigády v Texasu. Od listopadu 2013 do července 2014 byl nasazen v Afghánistánu.

Přesný počet podezřelých Brown uvést odmítl. Není tak jasné, zda zabitý střelec byl jediným pachatelem, jak sám tvrdil. Dosud se hovořilo přinejmenším o dvou odstřelovačích. "Najdeme vás a přivedeme k odpovědnosti," obrátil se policejní šéf k možným komplicům zabitého střelce.

V závěru tiskové konference Brown i starosta Dallasu Mike Rawlings vyzvali veřejnost ke spolupráci a k vyjádření podpory policii. "Potřebujeme vaši podporu, abychom vás mohli chránit před těmi, kteří jsou zodpovědní za tyto tragické události," uvedl Brown.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Policii by ve vyšetřování měli pomoci svědkové události. Například Ismael Dejesus byl ve svém pokoji v hotelu v centru Dallasu, když zaslechl "třaskavé zvuky." Vyšel proto na balkon, aby se podíval, co se děje. "Myslel jsem, že jde o ohňostroj," řekl reportérovi CNN. Poté ale viděl, že někdo zabil policistu.

Útočník vystoupil ze sportovního vozidla oděn v tom, co Dejesus popsal jako taktické oblečení. "Měl pušku AR-15 s velikým zásobníkem. Měl také mnoho kapes, tři až čtyři vepředu na kalhotách. Jednoznačně vypadal, jako že něco nese ve své košili. Vyrazil odtamtud, přešel ke sloupu, nasadil zásobník a začal pálit," řekl Dejesus CNN.

Tvrdil, že útočník se zdál být připravený. "Vypadalo to plánovaně. Věděl, kde má stát. Měl už také střelivo. A vysokokapacitní zásobníky."

Střelec se pak postavil k bílému sloupu a začal pálit nalevo i napravo. Dejesus míní, že šlo o snahu přitáhnout do blízkosti policii. "Pokoušel se vyvolat zmatek a upoutat pozornost policie." Když se jeden z policistů pokusil sám se střelcem utkat, byl zavražděn mnoha ranami vystřelenými z blízkosti.

"Vypadalo to opravdu jako poprava. Postavil se nad toho policistu, který už byl na zemi, a střelil ho asi třikrát až čtyřikrát do zad," řekl CNN Dejesus.