Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) a dalších dvou mužů obviněných v takzvané kauze Vidkun, která se týká údajných nezákonných vazeb mezi regionálními politiky a policisty. Stížnosti směřovaly proti usnesení o zahájení stíhání, a to mimo jiné s poukazem na nezákonnost odposlechů použitých vyšetřujícími orgány. Některé výhrady soud označil za předčasné, jiné za nedůvodné, celkově stížnosti odmítl jako zjevně neopodstatněné.

Kromě Rozbořila stíhaného za podplácení podal stížnost také někdejší ředitel olomouckého odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj a bývalý náměstek krajského policejního ředitelství Karel Kadlec. Stížnost proti zahájení trestního stíhání nejprve neúspěšně podali k Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Poté přišly na řadu ústavní stížnosti, s nimiž se soud vypořádal bez veřejného jednání.

Rozbořil poukazoval mimo jiné na domnělou nezákonnost odposlechu jeho rozhovoru s Kadlecem, pořízeného v jedné olomoucké hospodě. Stížnost výslovně poukazovala na "komunikační svobodu v hospodě u piva". Podle ústavních soudců však musí relevanci a použitelnost odposlechu nejprve posoudit justice po případném podání obžaloby. Zásah ÚS by prý byl předčasný.

Ani jiné porušení základních práv zatím ústavní soudci nezjistili. "V posuzované věci nedošlo k zjevnému excesu orgánů činných v trestním řízení a porušení ústavně zaručených práv stěžovatelů, pro něž by měl ÚS zasáhnout do dané věci již v této fázi řízení," stojí v usnesení. Ústavní soud nedal za pravdu ani námitce, že kauzu řeší nepříslušný policejní útvar.

Případ označovaný Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. Jde údajně hlavně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Policisté Petrůj a Kadlec byli obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. Obviněn je v případu také vlivný podnikatel Ivan Kyselý, který se zodpovídá z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě. Rozbořil, který se podle policistů snažil ovlivnit vyšetřování týkající se výstavby jezdeckého areálu, v minulosti vinu popřel. Žádného korupčního jednání se podle svých slov nedopustil.