Střelba v mnichovském nákupním středisku Olympia si v pátek večer vyžádala nejméně devět mrtvých a 21 zraněných. U dalšího těla, které se našlo v parku zhruba kilometr od místa útoku, policie předpokládá, že patří patrně jedinému střelci. 

Osmnáctiletý Mnichovan íránského původu bez kriminální minulosti zřejmě spáchal sebevraždu. Nic nenaznačuje tomu, že by se na činu podílely i další osoby. Na tiskové konferenci to v sobotu časně ráno řekl mnichovský policejní prezident Hubertus Andrä. Policie podle něj zatím nedokáže říct, zda byla střelba teroristickým útokem nebo činem šílence.

Policie a bezpečnostní složky ve městě nasadily přibližně 2300 mužů, okolí nákupního centra ve čtvrti Moosach na severozápadě Mnichova policie uzavřela. Kromě bavorských zasahovaly i speciální jednotky z Bádenska-Württemberska, Hesenska a Rakouska. 

Mezi mrtvými jsou podle policejního prezidenta i nezletilí, mezi zraněnými i děti. Televize N24 dříve informovala o zabité patnáctileté dívce. Šestnáct zraněných zůstává v péči lékařů. Tři z nich mají vážná zranění a jsou v ohrožení života, uvedl Andrä

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Po útoku bylo uzavřeno a evakuováno také mnichovské hlavní nádraží. Mnichovská policie vyzvala všechny obyvatele města, aby zůstali doma a nevycházeli na ulice. Přerušen byl provoz metra. Nejezdily tramvaje a autobusy a doprava v Mnichově byla ochromena. Policie vyzvala k uvolnění dálnic v okolí velkoměsta.

Po půlnoci se začal obnovovat provoz MHD a úřady před druhou hodinou ranní rovněž zrušily varování před vycházením.

Dosud nelze vyloučit žádnou hypotézu ohledně motivu střelby v Mnichově, řekl před půlnocí šéf úřadu německé kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier. Spekulovalo se také o pravicově extremistickém pozadí útoku. Střelba se odehrála v den pátého výročí útoku pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika v Norsku.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
23.7.2016 06:57 | Celkem si útok podle policie vyžádal 10 mrtvých (včetně útočníka), 16 zraněných zůstává v péči lékařů.

23.7.2016 06:55 | Útočil osmnáctiletý Němec íránského původu

Pachatelem pátečního útoku v Mnichově byl osmnáctiletý Němec íránského původu, který v bavorské metropoli žil přinejmenším dva roky a policii dosud nebyl znám. Nic nenaznačuje tomu, že by se na činu podílely i další osoby. Na tiskové konferenci to v sobotu časně ráno řekl mnichovský policejní prezident Hubertus Andrä. Policie podle něj zatím nedokáže říct, zda byla střelba teroristickým útokem nebo činem šílence. 

22.7.2016 23:59 | Zatím nelze vyloučit žádnou hypotézu ohledně motivu střelby v Mnichově

V pátek to řekl šéf úřadu německé kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier.

22.7.2016 23:52 | Jeden ze svědků popsal televizi n-tv střelbu v restauraci McDonald´s naproti obchodnímu centru

Podle svědka útočník vykřikoval hesla namířená proti cizincům. Měl na sobě batoh. "Podíval jsem se směrem k němu a on zastřelil dva lidi na schodech," vylíčil hrůznou scénu Luan Zequiri.

22.7.2016 23:47 | České ministerstvo zahraničí rozeslalo zhruba 80 Čechům v systému dobrovolné registrace cestovatelů pro Německo textovou zprávu o střelbě

Podle českého generálního konzula Milana Čoupka zřejmě mezi oběťmi není žádný Čech. "Zatím se nám neozvali, takže vycházím z toho, že tam žádní Češi nejsou," řekl Čoupek ve 22:30 SELČ.

22.7.2016 23:45 | V berlínském kancléřství vzniká po střelbě krizový štáb, v sobotu se má pod vedením kancléřky Angely Merkelové sejít bezpečnostní rada státu

Ministr vnitra Thomas de Maiziére zrušil svou dovolenou ve Spojených státech. Bavorský premiér Horst Seehofer svolal na sobotu kvůli Mnichovu mimořádné zasedání zemské vlády.

22.7.2016 23:24 | Policie prostřednictvím robota zjišťuje, zda na mrtvém těle pravděpodobného útočníka není připevněna výbušnina
22.7.2016 23:10 | Soustrast s oběťmi mnichovského útoku vyjádřila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová

"Myslíme na oběti, jejich rodiny a všechny Němce. Evropa je jednotná."

22.7.2016 22:58 | Mnichovské mešity zůstanou otevřeny celou noc. Nabízejí útočiště lidem, kteří ho potřebují v důsledku páteční střelby
22.7.2016 22:51 | Kromě už potvrzených osmi obětí mnichovské střelby policie zkoumá deváté tělo. Zjišťuje, zda patří pachateli útoku.
Související