Diskuse ohledně (ne)účasti Ruska na OH v Riu měla několik aspektů a ještě bude mít řadu dozvuků.

Jedním z nejdůležitějších je bezesporu aspekt politický, ovšem nikoliv v tom rozměru, jak se ho chopila Moskva. Kreml i ruská média (až na výjimky) tvrdí, že rozhodnutí MOV, respektive jednotlivých sportovních federací, jsou motivována politicky a jedná se jen o další z řady důkazů o západní protiruské hysterii. Západ se nebojí jen ruské vojenské moci, ale už i ruských sportovců. V důsledku utrpí nejen jednotliví čistí sportovci, ale také mezinárodní olympijské hnutí jako celek, olympiáda, stejně jako v roce 1980 nebo 1984, nebude tím, čím být má. A čím vlastně olympiáda má být?

OH takzvané moderní éry již zažily bezpočet dopingových i korupčních skandálů, bojkoty i masivní teroristický útok. Z nevýdělečné akce, kde směli původně soutěžit jen ryzí amatéři, se proměnily ve vysoce komercializovanou akci, jejíž konání je spojováno s dosažením finančního i PR profitu pro pořádající město, respektive zemi. Mělo se jednat o setkání sportovců ze států celého světa, kteří budou za rovných podmínek zápolit ve sportovních disciplínách, přičemž musí dodržovat příslušná pravidla.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru