Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech v červnu prudce vzrostl a dostal se na nejvyšší úroveň za více než osm let. Úterní údaje amerického ministerstva obchodu naznačují, že solidní situace na americkém pracovním trhu a nízké sazby hypotečních úvěrů podporují širší ekonomiku.

Prodej nových domů se v červnu zvýšil na celoročně přepočtené tempo 592 tisíc, což je nejlepší výsledek od února 2008. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali, že prodej v červnu dosáhne 560 tisíc domů.

Prodej nových rodinných domů představuje zhruba desetinu amerického trhu s bydlením. Tomu pomáhá zlepšující se situace na americkém pracovním trhu, kde míra nezaměstnanosti v červnu činila 4,9 procenta, a hypoteční sazby blízko rekordních minim. Nedávné údaje přitom ukázaly, že solidní nárůst v červnu zaznamenalo rovněž zahajování nových obytných staveb.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Prodej nových rodinných domů bude pravděpodobně těžit z neustálého nedostatku starších rodinných domů nabízených k prodeji, napsala agentura Reuters.

Takzvaný medián, tedy střední hodnota prodejní ceny nových domů, činil 306 700 dolarů (7,5 milionu korun). Je to o 6,1 procenta výše než před rokem.

Miliardář a investor Warren Buffett upozornil na výhodnost investic do rodinných domů už v roce 2012. Pokud se podle něj nakoupí v době, kdy jsou ceny nízké, můžou být dokonce lepší investicí než akcie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru