Nadnárodní těžařská společnost Rio Tinto hospodařila v prvním pololetí s očištěným ziskem 1,56 miliardy dolarů (37,6 miliardy korun), což je meziroční propad o 47 procent a zároveň nejméně za posledních 12 let. Na hospodaření druhé největší těžařské firmy světa mají negativní dopady zejména nízké ceny železné rudy, hliníku a mědi. Zisk však byl vyšší než odhady analytiků a firma současně překvapila oznámením o dividendě, která rovněž překonala očekávání.

Analytici v průměru předpovídali, že firma vytvoří zisk 1,46 miliardy dolarů. Jde o základní zisk, který nebere v úvahu některé jednorázové a další položky.

Rio Tinto vyplatí za pololetí dividendu 45 centů na akcii, což je v kontrastu s konkurenčními společnostmi Anglo American či Vale, které dividendu nevyplatí. Analytici čekali, že Rio Tinto vyplatí dividendu 41 centů na akcii.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnost Rio Tinto si nyní vede lépe než jiné firmy v těžařském odvětví, mimo jiné proto, že se jí podařilo rychleji než konkurenci snížit dluh. Díky tomu se mohla zaměřit na rozvoj nových dolů na železnou rudu, měď a bauxit, zatímco konkurenti musí snižovat kapitálové výdaje, upozornila agentura Reuters.

Firma v únoru zrušila dlouhodobou politiku, v rámci které se zavázala, že nikdy nesníží dividendu. Tento krok měl firmě pomoci lépe se vyrovnat s dlouhodobě nízkými cenami komodit. Management ve středu potvrdil, že za celý letošní rok hodlá vyplatit dividendu nejméně 1,1 dolaru na akcii, což je o 49 procent méně než loni. Za pololetí dividenda klesla o 58 procent.