Zabití podezřelého černošského řidiče, jehož policie v sobotu zastřelila během pronásledování v Milwaukee na středozápadě Spojených států, vyvolalo ve městě v noci na neděli bouřlivé protesty, které přerostly ve vlnu násilností, žhářství a plenění. Zraněni byli podle úřadů čtyři policisté. Informovaly o tom tiskové agentury. V ulicích se policii postavil dav asi stovky lidí, kteří postupně zapálili čerpací stanici a několik obchodů a fyzicky útočili na policisty i novináře. Úřady se obávají dalších podobných nepokojů i v noci na pondělí.

Podle úřadů policejní hlídka v sobotu během silniční kontroly zastavovala auto se dvěma muži, kteří ale neuposlechli výzvy a věnovali se "podezřelé činnosti". Po střelbě se ukázalo, že zastřelený byl 23letý černoch s dlouhým trestním rejstříkem. Měl u sebe střelnou zbraň se 23 náboji, která byla v březnu ukradena. Střílející policista byl postaven dočasně mimo službu. Druhý muž z auta byl zadržen, jedná se podle úřadů také o černocha.

Starosta Milwaukee Tom Barrett v neděli řekl, že záběry natočené jedním policistou při zásahu jasně dokazují, že zastřelený muž policií měl v ruce střelnou zbraň. Zabitý řidič se podle starosty jmenoval Sylville Smith. Jedná se podle médií o černocha. Starosta dodal, že bezpečnostní síly mají být v neděli večer v pohotovosti, ale mají se rozmístit ve městě až poté, co šéf policie to uzná za potřebné.

Obavy z dalších násilností posílilo prohlášení matky zabitého mladíka. "Můj syn je pryč, protože policie mého syna zabila. Jsem bezradná," řekla novinářům podle AP matka Marilyn Haynesová.

Podle agentury AP byla převážná většina protestujícího davu složena z černochů. Ti tvoří téměř 40 procent obyvatel Milwaukee a soustřeďují se na severu města.

Právě na křižovatce na severu Milwaukee se večer místního času sešel dav protestujících, kteří na policisty házeli kameny a zapálili několik budov, včetně banky, čerpací stanice a několika prodejen. Dav házel na policisty cihly, napadal policejní vozy a vycházely z něj výstřely. Jeden policista byl cihlou zraněn, policie zatkla tři osoby.

Místní list Milwaukee Journal Sentinel uvedl, že dav jednoho z jeho novinářů povalil na zem a mlátil. Místní televizní stanice WTMJ ze skupiny NBC kvůli hrozbě násilí ze strany davu stáhla své reportéry ze scény.

Po zhruba dvou hodinách násilností na scénu dorazila zásahová policejní jednotka s helmami a štíty a vyzvala zbylý dav asi 50 lidí k rozchodu. V oblasti byl obnoven pořádek kolem druhé hodiny v noci, uvedla policie.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Podle starosty se už situace v Milwaukee zklidnila. V neděli dobrovolníci zametali ulice a odklízeli sutiny a smetí z nočních výtržností.

Oblast incidentu je známa násilím a vraždami. Z pátku na sobotu jen několik bloků od křižovatky zemřeli po střelbě dva lidé. "Jak každý ví, bylo posledních 24 hodin v Milwaukee velmi násilných. Naši příslušníci na sebe berou rizika za celou komunitu a musí se rozhodovat ve zlomku sekundy," řekl zástupce místního policejního náčelníka Bill Jessup.

Ve Spojených státech se v posledních dvou letech vzedmula vlna protestů poté, co policisté při zásazích zastřelili několik černochů a aktivisté začali mluvit o rasové diskriminaci ze strany policie. Současnou vlnu napětí rozpoutaly na konci června dva případy, kdy policisté zabili obyvatele černé pleti ve státech Louisiana a Minnesota.

V texaském Dallasu počátkem července během demonstrace proti policejnímu přístupu k černochům zastřelil černošský útočník pět policistů a dalších sedm zranil.

Související