Až do konce minulého roku stát i soukromníci soutěžili o více než 750 miliard korun evropských dotací vyčleněných na období 2007 až 2013. Výsledkem je podle propočtů Hospodářských novin výrazné vítězství státu. Výjimkou byl pouze operační program pro podporu podnikání a inovací, kde naopak převažovaly peníze pro soukromé firmy. Zatímco veřejné instituce získaly z fondů Evropské unie 602 miliard, na ostatní zbylo 157 miliard. Je to vidět i na žebříčku nejúspěšnějších žadatelů, mezi prvními šestatřiceti není ani jeden soukromník.

Vítězové evropských fondů

Z více než 700 miliard korun vyčleněných v evropských fondech pro období 2007 až 2013 Česko nedočerpalo do konce minulého roku 26,4 miliardy korun. Zbylých 96 procent se tedy "rozpustilo" někde v České republice. Ale kde?

TOP 200 největších soukromých příjemců

TOP 200 největších veřejných příjemců

TOP 200 největších jednotlivých dotací

TOP 100 největších dotací pro vysoké školy

Další žebříčky najdete na ihned.cz/eufondy.

Stát získané peníze investoval především do dopravy. Správa železniční dopravní cesty a Ředitelství silnic a dálnic dohromady získaly z unijních fondů přes 167 miliard. Nejvíc peněz spolykala dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Ta přišla na 14,4 miliardy, Evropská unie zaplatila 8,8 miliardy. Za evropské peníze se postavila i část rychlostní silnice, po níž se jezdí mezi Jenišovem a Kamenným Dvorem, nebo úsek dálnice D1 za Kroměříží.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.