V románu Milana Kundery Nesmrtelnost je scéna, ve které dvacetileté Brigita zaparkuje na chodníku a chystá se nakupovat. Přichází policista, chce ji pokutovat a ona na něj křičí: "A kde mám parkovat?! Jinde není místo! Když mi společnost umožní koupit si auto musí mě přeci umožnit zaparkovat! Vždyť jinak to nemá logiku!" Brigitina argumentace vypadá anekdoticky, ale něco na ní je. Nadšeně vyrábíme stále víc čím dál dostupnějších aut, pro která už nemáme místo. Reklama nás udržuje v pocitu, že automobil je jakýmsi symbolem svobody a nezávislosti, ovšem autosvoboda nabobtnala natolik, že jedna její složka naráží na druhou. Svoboda jezdit autem do práce či za zábavou se sráží se svobodou rezidentů zaparkovat před domem. Proč to auto máme, když s ním nemůžeme jet kam potřebujeme!? Proč máme auto, když ani nemůžeme parkovat tam, kde bydlíme?!

Rozpory se obecně dají řešit buď chytře, nebo tupě. Chytré řešení spočívá v předcházení rozporům, tupé v perzekuci aktérů. Parkovací zóny, které včera zavedly v Praze další městské části, jsou příkladem řešení tupého. Svoboda rezidentů parkovat je zpoplatněna. Svoboda dojíždějících de facto zrušena. Biti jsou všichni. Je to mizérie. Místo toho, aby se hledal způsob jak vyhovět, jde se cestou represe. Chytré řešení je přitom nasnadě: Když nechceme, aby se do centra Prahy (a jakéhokoli jiného města) valila auta, měli by lidé v první řadě dostat možnost nechat je na okraji na záchytných parkovištích a pokračovat dál veřejnou dopravou. A ti, co se přesouvají po velkoměstech, by měli vědět, že existují široce podporované alternativy. Že nejsou? Ale ano. Třeba v Oslu existuje program dotovaného nákupu elektrokol. A místní politici nevynechají jedinou příležitost k cestě na elektrokole, či hromadnou dopravou, aby ukázali, že na tom není nic méněcenného. Tamní bezprecedentní podporu elektromobility vynechme, je to jiné, i když související téma.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru