V souladu s politickou kulturou a poměry v Uzbekistánu není možné okamžitě vyhlásit smrt lídra oplývajícího téměř absolutní mocí. Tomuto kroku musí předcházet dohoda hlavních hráčů na tamější scéně. Takoví dnes sedí jak ve vládě (premiér Šavkat Mirzijajev a vicepremiér pro ekonomiku Rustam Azimov), tak především ve všemocné SNB, nástupnické organizaci KGB, která disponuje kompromitujícími materiály na všechny činitele. Jejím představitelem je dlouhodobý šéf SNB a šedá eminence uzbeckých kádrů Rustam Inojatov.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Všechna současná opatření směřují k pohřbu prvního prezidenta Islama Karimova v sobotu v Samarkandu.
  • Ať stane v čele více než 30milionové středoasijské země kdokoliv, nebude mít rozhodně zájem na její destabilizaci.
  • Ve střednědobém a dlouhodobém měřítku nelze vyloučit nestabilní vývoj, ale ten může nastat bez ohledu na změnu vůdce.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru