Stovky odborářů se ve středu sejdou v pražské Areně Sparta a uslyší, jak velké navýšení platů si mají ve firmách vyjednat. Na loňském setkání požadoval šéf největší odborové organizace Středula navýšení mezd o pět procent. Růst je však zatím ani ne čtyřprocentní. Středula tvrdí, že prostor pro vyšší výdělky v období posilující ekonomiky ještě zdaleka nebyl využit. Má podle vás pravdu?

Odboráři chystají nátlakové akce za vyšší mzdy. Je ještě v Česku prostor pro jejich zvyšování?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Mzdy by se měli zvyšovat v těch nejdůležitějších oblastech (školství, zdravotnictví,) o víc než 5 procent, jinde by se klidně mohly i snižovat (vyrubávání zkamenělých stromů).
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Má pravdu a nemá pravdu. Podstatou odborové práce je podle mne jednat. Jednat a zase jednat. Někde to bude možné vyjednat a někde ne. Je dobře mluvit o nebezpečí levné práce. Stejným nebezpečím je laciný blahobyt. Naším problémem je obojí.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Prostor pro růst mezd je vždycky. Ale je neodmyslitelně spjat s růstem produktivity práce.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Když budou mít zdravotní sestry pořádný plat (první podmínka) a klid na práci bez byrokratických buzerací (druhá podmínka) nebudou utíkat ze zdravotnictví do ciziny či do jiných oborů. Zaměstnavatelé by tohle měli vzít v úvahu. Zatím to neudělali.
Jaromír Dvořáček
Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Pozoruji, že firmách, kde působím, se noví zaměstnanci nenabírají, ale lákají. Trh je vybraný. Je dost možné, že u výrobních firem se situace nelepší až tak rychle... a nejsem přesvědčen o tom, že by jim měl někdo kecat do byznysu. Ani odbory ne.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Pro vyšší mzdy prostor rozhodně je, v řadě odvětví je místo dokonce pro hodně výrazný růst. S koncem levné práce ale musí přijít i transformace naší ekonomiky, proto je tak důležité téme Průmyslu / Společnosti 4.0. Musíme najít cestu, jak dál.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Nějaký prostor pro růst mezd asi existuje. Hlavně však musíme pracovat na struktuře naší ekonomiky tak, abychom zvyšovali podíl práce s vyšší přidanou hodnotou. Je také prostor pro zpevnění koruny, což bude mít podobný efekt. Ale Středula ať se snaží
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Máme slabé odbory a proto je vyjednávací pozice pracovníků slabší než pozice zaměstnavatelů. Je nutné, aby mzda přesáhla cenu pouhé obnovy pracovní síly. Jen tak bude postavení zaměstnanců lidský důstojné. Jen tak skončí hanebný mzdový dumping.
Radomír Jáč
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Určitě jsou firmy, jež si mohou dovolit i výraznější nárůst mezd, jinde však situace neumožní ani těch 5 procent. Zvýšení mezd o x-% „en bloc“ nevnímám jakou zdravou cestu. Ekonomice se daří, firmy však stále čelí enormnímu tlaku na kontrolu nákladů.
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Konec levne prace prijde s koncem levne ekonomiky. K tomu musime prispet vsichni, vlada, firmy i odbory.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Naše ekonomika má na vyšší mzdy. Ale ne nutně všude. Vyšší mzdy zajistí nejlépe fungující ekonomika a pracovní trh. A to se teď pomalu děje, ale záleží na rozhodnutí jednotlivých lidí, jak to využijí. Spoléhat dál hlavně na levnou práci je chyba.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Prostor určitě je, i když se to samozřejmě liší podle odvětví. Stát by měl jít příkladem a dále navyšovat mzdy, zejména učitelů, a to i na vysokých školách. Ostatně z vyšších mezd profituje i stát díky vyšším daním a odvodům.
František Fuka
František Fuka
publicista
Je zcela v pořádku, aby zaměstnanci požadovali vyšší mzdy. A je zcela v pořádku, aby na to zaměstnavatel buď přistoupil, nebo si pořídil nové zaměstnance. Ale nikdo nemá právo požadovat, aby mzdy byly nějak závislé na síle ekonomiky.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru