Ruská centrální banka v pátek podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na rovných deset procent. Poukázala přitom na nejisté hospodářské oživení i na zpomalení růstu spotřebitelských cen. Upozornila nicméně, že další snižování úroků již v letošním roce neplánuje.

Centrální banka v pátek také zhoršila odhad růstu ekonomiky na příští rok na méně než jedno procento, v předchozí prognóze přitom růst odhadovala na 1,1 až 1,4 procenta.

Banka uvedla, že v rámci snahy o zajištění trvalého poklesu inflace je zapotřebí ponechat základní úrokovou sazbu na deseti procentech až do konce letošního roku. Další snižování úroků je podle banky možné v prvním a druhém čtvrtletí příštího roku.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v srpnu zpomalilo na 6,9 procenta z 9,8 procenta na začátku letošního roku. Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová ale minulý týden uvedla, že banka bude pokračovat v poměrně přísné měnové politice.

Vysoké úroky obvykle tlačí dolů inflaci, ale zároveň podkopávají hospodářský růst, protože omezují zájem o půjčky. Centrální banka předpokládá, že inflace do září příštího roku sestoupí na 4,5 procenta. Koncem příštího roku by měla klesnout na čtyři procenta, což je cíl, který si centrální banka stanovila.

Ruská ekonomika se v posledních dvou letech potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním druhém čtvrtletí meziročně snížil o 0,6 procenta. Tempo jeho poklesu ale zpomalilo z 1,2 procenta v předchozích třech měsících.