Hned první den komunálních voleb v říjnu 2014 se v Bílině na Teplicku rozkřiklo, že Vietnamec známý jako Kevin nabízí 300 korun každému, kdo do hlasovací urny vhodí lístek pro místní sdružení Bílinští sociální demokraté. Tento nejznámější případ kupčení s hlasy se dostal až k soudu, kde "Kevin" nakonec promluvil i o tom, že jej oslovil neznámý muž a dal mu pět tisíc korun na sehnání voličů.

Bílinská kauza, za kterou Vietnamec dostal před rokem dvouletou podmínku, je jedním z jednadvaceti případů z komunálních voleb v roce 2014, které policisté řešili.

Spolek Právo ve veřejném zájmu a advokátka Petra Bielinová nyní jako první tyto případy obchodování s hlasy zanalyzovaly. U 15 zdokumentovaných případů bylo kupčení s hlasy prokázáno. Hlavní líčení u soudu bylo ale nařízeno pouze u zlomku z nich. Navíc případ z Bíliny byl jediným, který zatím skončil odsouzením.

Dva případy jsou stále u soudu, protože se obžalovaní proti odsouzení odvolali.

21

případy machinací s hlasy se zabývali policisté od voleb v roce 2014.

Další případ z Bíliny byl také u soudu. Soudce Miroslav Čapek však na konci minulého roku obžalovaného nepotrestal.

"Nebylo prokázáno, že tento skutek spáchal obžalovaný. Z výpovědi svědkyně je zřejmé pouze to, že se skutek stal, protože shodně popsala, za jakých okolností jí bylo 300 korun za volební hlas v bistru Kaktus v Bílině nabídnuto," napsal soudce.

Prokázat vinu je podle Petry Bielinové velmi těžké, proto mají nashromážděné jen dvě desítky případů. Nejčastěji se kupčením s volebními lístky začíná policie zabývat až po volbách, a to hlavně na popud stran, které ve volbách prohrály. A hlavní důkaz musí dosvědčovat, že skutečně došlo k ovlivnění voliče.

"Což se dá dokázat velice těžko. Pouze v případě, že se volič přizná, že za pár set korun volil někoho jiného, než původně chtěl. Případně když se přizná sám pachatel," říká advokátka Bielinová.

S tím souhlasí i krajský státní zástupce Jan Jakovec z Ústí nad Labem, který se těmito případy zabýval. Upozorňuje ale, že sama nabídka a přijetí úplatku jsou trestné činy. "Těch případů je zjištěno tak málo hlavně proto, že to velmi málo lidí oznamuje. Řada případů se navíc neprokáže, a když ano, chybí svědek," řekl HN Jakovec.

Většina případů, kdy se obchodování s hlasy prokázalo, však nekončí ani u soudu. Protože státní zástupce případ podmínečně odloží − tímto způsobem skončilo zbylých deset případů.

"Soud věc v takovém případě vůbec neprojednává, a pokud podezřelý ve zkušební době nic nespáchá, nemá ani záznam v rejstříku trestů," říká advokátka Petra Bielinová a dodává, že zkušební doby, které státní zástupci lidem za kupčení udělovali, se pohybovaly kolem 15 měsíců.

Podle ní navíc byli vždy potrestáni pouze bílí koně a nikdy ti, kdo celé kupčení vymysleli. "Trest vždy dopadl jenom na lidi, kteří vydávali volební lístky, ale nikdy to nešlo za hradby k těm, kdo to vymysleli a byli původci toho nápadu na obchod s hlasy," říká Bielinová.

Při posledních volbách se prodej hlasů týkal převážně lidí, pro které je částka tří stovek významným doplněním v rodinném rozpočtu. A podle Bielinové si takto nechávaly platit nízkopříjmové skupiny. "Prostě volí toho, kdo jim něco dá," uzavírá.

Státní zástupce Jan Jakovec to potvrzuje, ale ve svém uvažování jde ještě o kus dál. "Sama volební kampaň silně zavání podplácením. Někomu dát zadarmo guláš nebo koláč je ve své podstatě forma úplatku. Dávat peníze za hlas je nemorální, ale není problém i rozdávání guláše nebo nějakých taštiček s reklamními věcmi?" ptá se Jakovec.

Václav Henych, ředitel odboru všeobecné správy na ministerstvu vnitra, který má na starosti volební zákon, o zmíněných problémech ví.

Redakci HN vzkázal, že jeho odbor nyní volební zákoník připravuje k rozeslání městům, obcím a orgánům činným v trestním řízení, aby jej mohly opřipomínkovat. "Víme, že připomínek bude řada a nejenom v problematice, na niž se ptáte. A pokud to bude reálné, všechny je do zákoníku zapracujeme," říká Henych.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kvůli kupčení s hlasy nařídil loni ústecký krajský soud opakovat komunální volby právě v Bílině, ale i v Chomutově. A v obou městech se novými volbami znovu zabývala policie. Ani v jednom případě ale už nic protizákonného nezjistila.

Podle advokátky Petry Bielinové se bude s hlasy kupčit i při letošních volbách. Sama už případy ale monitorovat nebude.