Hillary Clintonové se stále nedaří získat na svou stranu mladé americké voliče. Demokratická prezidentská kandidátka podle průzkumu agentury AP a společnosti GfK může počítat s podporou jen 48 procent Američanů ve věku do 30 let.

Právě jejich hlasy přitom v minulých dvou volbách pomohly prezidentu Baracku Obamovi do Bílého domu.

Obama v roce 2012 získal hlasy 60 procent mladých voličů, ale Clintonová se tomuto množství zatím ani neblíží. Podpora se podle průzkumu začíná přesouvat ke kandidátovi libertariánů Garymu Johnsonovi, pro nějž by hlasovalo 14 procent voličů mladších 30 let. Republikánský kandidát Donald Trump má podporu 27 procent voličů této věkové skupiny.

Podle sociologů mladí Američané nehlasují podle stranického klíče, ale spíš podle témat a míry slibovaných změn. Jejich favoritem byl vermontský senátor Bernie Sanders, kterého ale Clintonová v demokratických primárkách porazila.

Sympatie mladých lidí se podle analytiků z velké části přesunuly k Johnsonovi, přestože na rozdíl od levicového Sanderse vyznává silně konzervativní filosofii. Mladí američtí voliči ho ale stejně jako Sanderse považují za bojovníka proti starým pořádkům a advokáta změny.

Chuť obchodovat s Kubou

Clintonová ve čtvrtek upozornila na Trumpův zájem navázat obchodní vztahy s Kubou, o což se měl její republikánský protikandidát pokoušet v devadesátých letech.

Trump údajně prostřednictvím konzultantské firmy vyslal na ostrov průzkumnou misi, která se maskovala jako charitativní cesta.

Donald Trump chtěl prý na komunistické Kubě navázat užitečné kontakty pro případ, že by USA omezily tehdy striktní sankce.

Trump se tím podle Clintonové i podle časopisu Newsweek měl dopustit prohřešku proti federálním zákonům, které nařizovaly mít pro jakoukoliv obchodní cestu na ostrov zvláštní a obtížně získatelné povolení. 

Hlavně ne demagog Trump

K nezvolení republikánského kandidáta se snaží přispět také americký celostátní deník USA Today. Ten ve čtvrtek zveřejnil výzvu čtenářům, aby v listopadových volbách nedali hlas "nebezpečnému demagogovi" Trumpovi. Newyorského miliardáře označil list za "sériového lháře", jehož zahraničněpolitická stanoviska jsou neinformovaná a neudržitelná. 

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Pokud jde o Clintonovou, je redakční rada USA Today v názoru rozdělená, přiznává deník. Výhrady se opírají o její nadměrnou sebejistotu, nedostatek upřímnosti a "extrémní neopatrnost při zacházení s utajovanými informacemi". List proto demokratickou kandidátku veřejně nepodpořil.

Před týdnem se k prezidentské volbě vyslovil i vlivný list The New York Times, který naopak Clintonové věří. Podle listu je kvalifikovanější než Trump pro řešení problémů, kterým Spojené státy čelí.