Ve středu by se Václav Havel dožil 80 let. Bylo by dnes Česko jiné, kdyby stále žil? Pokud ano, v čem?

Ve středu by Václav Havel oslavil 80 let. Bylo by dnes Česko jiné, kdyby stále žil?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Václav Havel odvedl kus práce, za kterou mu patří místo v historii Česka. Nemá ale cenu se k němu upínat s myšlenkou, že by za nás zase něco udělal, kdyby tady byl.
Vladimír Franz
Vladimír Franz
skladatel a malíř
Každá historická osobnost má svůj pevně vymezený čas i možnosti. Otázky či dohady typu "co by bylo kdyby",nemají velkou cenu. Byl by průběh 2.světové války, kdyby žil TGM,stejný,anebo úplně jiný? A co takhle třeba Karel IV a husitství? Kdoví...
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Bylo by to lepší. Jeho nástupci vedou naši zem do slepé uličky a bohužel jim chybí protiváha. Pan Havel a lidi kolem něj by jí asi byli. I díky tomu, že mezi námi není, lež a nenávist poráží s výraznou převahou pravdu a lásku :-( K naší velké škodě..
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Žili bychom ve veselejší zemi, kde by se občas ozval jeho bručivý hlas, jehož majitel by kriticky a s humorem komentoval dnešní svět. Čeští politici by se možná aspoň trochu styděli a jeho příznivci by se těšili z blahodárných účinků jeho ráčkování.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Každý další hlas, obzvláště takto silný hlas, proti současné atmosféře xenofobie a sobectví by měl smysl. Je jich bohužel čím dál méně.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Nejspíš nikoli. Ale i tak by bylo mimořádně zajímavé ověřit, zda a jak by se VH pokusil ovlivnit naše dnešní, asi většinové odmítání migračních vln.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Jako většina "kdyby", i tohle nemá pro praktický život moc užitku. Měli bychom konat tak, aby nebylo třeba takové otázky klást, abychom se s výzvami dneška se ctí utkali i bez takovýchto osobností.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Obávám se, že ne.. Už když přestal být prezidentem, se náš svět změnil. Jeho odkaz v nás ale zůstal a tak, snad, mění svět i nyní. V politice to však vidět není, ačkoliv věřím, že lidé jeho kvalit tu žijí - politické klima jim ale nedá šanci zazářit.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Ano, bylo by o jednoho dobrého člověka víc. To není málo. Spíše ale to otázku vnímám jako výzvu pro nás, kteří máme ještě kus času před sebou, a můžeme věci posunout dopředu.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Václav Havel měl otevřený postoj k lidem, věřil na lásku jako na přístup, kdy se ve druhém člověku snažíme vidět nejprve to dobré. V atmosféře jedovatého sarkasmu, manipulace, závisti a sobectví je to to největší, co nám dnes v republice chybí.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Minimálně by na Hradě byla přítomna noblesa.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Kdyby tu byl dnes svěží Václav Havel, bylo by o jedno gravitační duchovní centrum více a to by bylo dobré. Možná by byl rád, kdyby se nějaké otevřelo i bez něho - tak alespoň já rozumím jeho principu občanské společnosti (se zájmem o věci veřejné).
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Česko by bylo stejné, ale navenek by jistě vypadalo lépe.
František Fuka
František Fuka
publicista
Kdyby Václav Havel žil, Česko by bylo jiné v tom, že by se nepořádaly ankety o tom, zda by bylo Česko jiné, kdyby žil.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Nevím, jestli a jak moc by Česko bylo jiné, ale hlas Václava Havla v dnešním příliš pragmatickém Česku chybí - alespoň mně, a myslím, že i mnoha dalším lidem.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Jak mocné jsou charisma a názory jedné osobnosti? A spolu s nimi vůle a vliv těch, kdo ideje jednoho člověka udržují a uskutečňují? Žijeme už v jiné době. I když - Havel by byl živým archetypem a to by svůj vliv na Česko mělo. Ale malý.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Kdyby se Václav Havel dožil dneška, byl by mužem, kterému by chyběly síly. Odešel pln dnů, svou roli dohrál notně unaven. Díka za něj! Nejsem zvyklý vyvolávat mrtvé. Svět by byl stejný. A Havel by jej nezměnil. Bylo a je to dnes jako včera na nás!
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Kdyby se Václav Havel dožil osmdesátky v plné síle, tak by se jistě ozýval proti snaze našeho prezidenta táhnout nás pryč z celku zavedených demokratických států i proti jeho výrokům vedoucích k nenávisti. Je na nás, abychom tak činili nyní my.
Ondřej Jonáš
Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Krutou kladete otázku, nabídkou archivního vína žízní skomírajícím.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Havel nebyl světec ani génius. Některé politické kroky bych mu vytkl, ale zásluhy převažují, především klidné převedení státu z totalitní diktatury k demokratickým a liberálnímu pořádkům. S jeho autoritou by země snad byla méně uzavřená a xenofobní.
David Řezníček
David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Bylo - nebylo. Fakticky by dnešní politickou situaci už nedokázal ovlivnit a mám obavu, že by ten poslední vývoj občas dost těžce nesl. Ale jeho přítomnost by byla určitě významná, posilující a snad i alarmující - pro část populace. Moc tu chybí.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Nemůžu si být jistá, že bychom tu měli lepší politickou situaci, i když myslím, že ano. Ale život milionů lidí, kteří ho měli -- a mají -- rádi, by byl o něco šťastnější.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru