Václav Havel by se zítra dožil 80 let. Byl morální autoritou světového formátu, čehož nepřímým důkazem je nakonec i to, jak se oba jeho závistiví, myšlenkově pokleslí nástupci v prezidentském úřadě snaží zničit stopu, kterou po sobě tento muž zanechal. Někdy to provádějí dost tragikomicky, jindy z toho jde strach, ale na druhou stranu je zjevné, že v Česku dnes bohužel není nikoho, kdo by Havla dokázal účinně zastoupit a jeho odkaz znovu formulovat.

Nejvíc vidět to však bude nikoliv zítra, ale za necelé dva týdny, až do Česka na Havlem založenou konferenci Forum 2000 dorazí tibetský duchovní vůdce dalajlama. On by vlastně takovým pomyslným zástupcem být mohl, což dokazuje svým havlovsky trpělivým, na toleranci apelujícím bojem za udržení tibetské kulturní identity. Jenže to je samozřejmě jen stesk. Česko potřebuje někoho odsud.

V článku se dále dozvíte

  • Zanedlouho sem přijede Havlův dlouholetý přítel tibetský duchovní vůdce dalajlama.
  • Česko je ale dnes jiné, bez servítků se nabízí čínskému vlivu.
  • Byl Havel čímsi cizorodým v českém národě?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru