Ostré výměny názorů na téma připravenosti Donalda Trumpa na prezidentský úřad dominovaly úterní debatě viceprezidentských kandidátů Tima Kainea a Mikea Pence. Zatímco demokrat Kaine kritizoval newyorského miliardáře za egoismus a neochotu zveřejnit daňové přiznání, republikán Pence jej hájil a kontroval nařčením Hillary Clintonové z toho, že jako součást politického establishmentu zavinila slabou pozici USA doma i ve světě. Řeč však přišla i na politické postoje viceprezidentské dvojice, přičemž Pence mimo jiné zmínil, že by Spojené státy měly umístit protiraketový štít v Česku a Polsku.

Debata na Longwoodově univerzitě ve městě Farmville ve Virginii se odehrála týden po prvním prezidentském duelu, po němž se na Trumpa začaly snášet problémy, z nichž patrně nejvýraznějším jsou spekulace médií o jeho neplacení daní z příjmu. Virginský senátor Kaine se hned na počátku chytil tohoto tématu a vyzval Trumpa ke zveřejnění jeho daňového přiznání, které republikánský magnát odmítá. "Guvernér Pence musel Donaldu Trumpovi poskytnout své daňové přiznání, aby dokázal, že může kandidovat na viceprezidenta. Donald Trump musí zveřejnit své daňové přiznání, aby dokázal, že může kandidovat na prezidenta," prohlásil Kaine.

Pence, který ve srovnání s Trumpovým agresivním mediálním vystupováním působil velmi uhlazeně, prohlásil, že realitní magnát vytvořil pracovní místa pro tisíce lidí a nijak nezneužívá daňové zákony. Požadavek na zveřejnění Trumpova daňového přiznání však nijak nezpochybnil. Rozdíly v přístupu mezi oběma republikány byly vidět i v několika dalších chvílích.

Guvernér Indiany se do ožehavých situací při obraně Trumpových výroků dostal ještě několikrát, například při vysvětlování jeho nejasného postoje k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. "Miluje diktátory. Má něco jako osobní panteon: Vladimir Putin, Kim Čong-un, Muammar Kaddáfí a Saddám Husajn," poznamenal Kaine na adresu Trumpova obdivu k silným vůdcům.

Pence v otázce zahraniční politiky obrátil kritiku směrem ke Clintonové, která podle něho v pozici ministryně zahraničí ve vládě Baracka Obamy spolu s prezidentem zavinila růst ruské agresivity na současnou úroveň. "Slabá a bezradná politika Hillary Clintonové a Baracka Obamy probudila ruskou agresi… A my mezitím jen stojíme se založenýma rukama a říkáme, že se s nimi (Rusy) nebudeme bavit," prohlásil Pence.

Trumpův potenciální viceprezident se v diskusi o zahraniční politice vyjádřil i k tématu protiraketového systému, který by podle něho měly USA umístit v Česku a Polsku. Obamovo rozhodnutí ustoupit od plánu předchozího prezidenta George Bushe mladšího na zřízení protiraketového štítu v těchto dvou zemích byla podle Pence chyba. Trump se přitom několikrát vyjádřil, že USA pod jeho vedením nebudou vydávat tolik peněz jako dosud na obranu evropských zemí, které musí více přispívat do rozpočtu NATO.

Pence rovněž poznamenal, že republikánský kandidát na prezidenta je podle něho pro voliče lepší možností, protože na rozdíl od Clintonové není kariérním politikem, který může za frustraci amerických voličů.

Došlo rovněž na společensky citlivá témata, jako jsou potraty, které katolík Kaine hlasováním v zákonodárných sborech opakovaně podpořil. "Proč Donald Trump nemá důvěru v ženy, že se dokážou samy rozhodnout?" uvedl v narážce na Trumpův letošní návrh, že by ženy měly za potraty čelit trestu. Konzervativec Pence na rozdíl od otázky daňového přiznání prohlásil, že ve věci potratů je "hrdý na to, že stojí po boku Donalda Trumpa".