O víkendu započne obměna třetiny Senátu. Vše se dokončí o týden později tam, kde nikdo nedostane nadpoloviční počet hlasů napoprvé. Vzhledem k tomu, že staré politické pořádky jsou rozbité napadrť a nikdo nedokáže spolehlivě odhadnout reálnou sílu ANO ve většinovém systému, tak je odhad budoucích senátorů opravdu jen tipovačkou. Ale zkusme to.

Zde jsou mí favorité. Tipněte si i vy a do pátku 7. října do 14 hodin mi na adresu david.klimes@economia.cz pošlete svou soupisku (nebo hlasujte přes formulář). Až se další víkend vše definitivně rozhodne, vítěz získá nějakou (snad alespoň trochu) hodnotnou cenu. 

Tak do toho!


Karlovy Vary obhajuje Jan Horník za Starosty. Sice postoupí, ale v druhém kole ho těsně porazí dostihový jezdec Josef Váňa za ANO.

V Mostě sice nakonec může kandidovat po hádce u Severočechů Alena Dernerová, její image je ale dost poškozená. Nicméně je MUDr., na což voliči slyší, a tak těsně porazí hokejistu Jiřího Šlégra z ČSSD.

V Plzni Dagmar Terelmešová z ČSSD neobhájí svůj post. Vždyť i v minulých volbách v prvním kole skončila až na druhém místě. Porazí jí těsně někdejší šéfchirurg v Iráku či Afghánistánu, major Marcel Hájek (ODS/KDU).

V Českém Krumlově by Tomáš Jirsa měl udržet senátorství. Značka ODS je sice přítěž, ale v minulých volbách dostal 48 procent hlasů, to se jen tak nerozkutálí. Do počtu v druhém kole bude Jindřich Florián (ČSSD a hlavně MUDr.).

Tábor byl léta výlučným královstvím senátora Pavla Eyberta. Ten ale končí. Do druhého kola postoupí starosta Tábora Jiří Fišer (za Starosty) a ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD. Mládek jako už tradičně v tomto obvodu nakonec prohraje.

Beroun by chtěl obhájit senátor Jiří Oberfalzer z ODS. Postoupí do druhého kola, ale se skoro stejným počtem hlasů postoupí advokát Jan Holásek (Nestraníci). V druhém kole Holásek zvítězí.

V Praze 11 už nekandiduje senátor Milan Pešák z ODS. Ve druhém kole se utká bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) s místostarostou Prahy 11 Jakubem Lepšem (TOP 09). Zvítězí celkem přesvědčivě Válková.

Praha 10 má senátorku Ivanu Cabrnochovou (ČSSD/SZ). Ta v druhém kole obhájí mandát proti náměstkyni pražské primátorky Evě Kislingerové.

Z Prahy 6 odchází senátor Petr Bratský a o jeho dědictví se strhne lítá bitva. V tomto obvodu je opravdu možné vše. Ale dobře, zde tip: postoupí ředitel gymnázia Jiří Růžička (za TOP 09) a tanečník Vlastimil Harapes (za ANO). Zvítězí Růžička.

Mělník obhajuje senátorka za ODS Veronika Vrecionová. A post obhájí, i když kandidát ČSSD poslanec Stanislav Huml vyhraje první kolo.

V Ústí nad Labem obhajuje senátorství Jaroslav Doubrava. Přestože ho zle poškodil rozkol u Severočechů, mandát obhájí celkem přesvědčivě nad někdejším náměstkem ústeckého primátora Martinem Hausenblasem.

Liberec po letech svrchované vlády opouští Přemysl Sobotka (ODS). O podobné voliče se utkají kandidáti Michael Canov a Jan Korytář. Do druhého kola se dostane jen starosta Chrastavy Michael Canov (SLK) a druhým bude Marek Vávra z ANO. Canov vyhraje.

V Jičíně senátor ČSSD Josef Táborský neobhájí post. Proti příslušníkovi rodu Czerninů Tomášovi (TOP 09) v druhém kole bude bojovat starosta Jičína Jan Malý (ANO). Malý vyhraje.

V Kutné Hoře Jaromír Strnad neudrží křeslo pro ČSSD. Lékař z IKEMu Julius Špičák (za ANO) ho v druhém kole porazí.

Pardubice i dalších šest let bude zastupovat Miluše Horská (NK). Architekt a starosta Pardubic Jaroslav Menšík (ANO) proti ní neuspěje.

V Ústí nad Orlicí Petr Šilar udrží senátorství pro KDU. Advokát Jan Lipavský (ANO) postoupí do druhého kola s velkým odstupem a následně prohraje.

V Blansku Jozef Regec (Soukromníci) sice postoupí jako vítěz do druhého kola, ale pak prohraje se starostou Blanska Ivo Polákem (ČSSD).

V Jihlavě obhájí senátorské křeslo Miloš Vystrčil (ODS). Primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD) v druhém kole těsně prohraje.

V Brně-městě bez problémů opět získá senátorství Jan Žaloudík (ČSSD). S velkým odstupem se do druhého kola dostane zastupitel Brna Pavel Staněk (ANO).

V dalším brněnském obvodě Stanislav Juránek získá opět mandát pro KDU. Jiří Dušek za ANO postoupí do druhého kola, ale pak se zase vrátí do brněnské hvězdárny.

V Olomouci neobhájí senátorství Martin Tesařík z ČSSD. V druhém kole Milanu Brázdilovi z ANO pomůžou kauzy sociálního demokrata a titul MUDr.

Bruntál si konečně oddechne od senátora Jaroslava Palase. Místo něj si zvolí ředitele Slezské nemocnice Ladislava Václavce (za ANO). Jen těsně zvítězí nad poslancem ČSSD Ladislavem Velebným.
(A k překvapení všech se zde přízrak 90. let Miroslav Sládek umístí na třetím místě.)

V Novém Jičíně Zdeněk Besta neobhajuje. Ale křeslo zůstane ČSSD. Vyhraje ho přesvědčivě starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák nad Jiřím Strýčkem z ANO.

Ostravu zpět ukořistí bývalá senátorka Liana Janáčková (NEZ). Překvapením bude postup šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové (za Úsvit) do druhého kola.

Ve Frýdku-Místku Petr Gawlas celkem bez problému obhájí senátorství pro ČSSD. Zmocněnec vlády Jiří Cieńciała (OSN) neuspěje.

V Kroměříži neobhajuje Miloš Malý z ČSSD. Postoupí místostarosta Holešova Jaroslav Chmelař (ČSSD) a za ním exstarostka Kroměříže Daniela Hebnarová (ODS). Hebnarová nakonec vyhraje.

A Hodonín? V tomto obvodě se jako v jediném senátora dočkají hned v prvním kole. Zdeněk Škromach (ČSSD) si na oslavu i v podzimní plískanici napustí bazének a připije v něm sám sobě dobrým moravským vínem.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru