20. ročník mezinárodní konference nadace Forum 2000, která se hlásí k odkazu Václava Havla, bude v Pražské křižovatce slavnostně zahájen v neděli večer. Do středy 19. října na několika místech v centru Prahy proběhnou diskuse, workshopy nebo filmová promítání. Tématem letošního setkání je "odvaha převzít odpovědnost". 

"Světoví lídři se potýkají s nedostatkem vize, odvahy rozhodovat či převzít na sebe odpovědnost. Jsou současné demokratické systémy schopné generovat skutečné politické osobnosti? Je rostoucí autoritářství ve světě důsledkem slabosti demokracií? Kdo jsou lídři budoucnosti a kde jsou dnes osobnosti, jako byli Havel, Churchill nebo Mandela?" táže se letos nadace Forum 2000 především.

O výzvách pro demokracii v současném světě nebo o mezináboženském dialogu se bude diskutovat třeba v paláci Žofín, Galerii Mánes nebo Goethe-Institutu. Vystupující promluví také o vlastním náhledu na odkaz Václava Havla, který nadaci společně s japonským filantropem Yoheiem Sasakawou založil, a o významu dvacátého výročí Fora 2000.

Ve třech konferenčních dnech vystoupí osobnosti jako historik Andrej Zubov, filozofové Tomáš Halík a Jan Sokol, ekonom Tomáš Sedláček, slovenský prezident Andrej Kiska či ředitel Centra pro otevřenost a rozvoj Latinské Ameriky Gabriel Salvia. Samostatnou přednášku o sekulární etice, tedy vztahu mravnosti a Boha, má v rámci konference ve středu v Paláci Lucerna Jeho Svatost dalajlama.

Na přednášky a diskuse pro veřejnost můžete přijít volně. Na debaty v paláci Žofín, Galerii Mánes a Goethe-Institutu nebo na události, které jsou v programu označené jako "pouze pro zvané", byla nutná registrace. Ta už sice skončila, velkou část obsahu však bude možné sledovat on-line na stránkách nadace Forum 2000.

Doprovodný program, Festival demokracie, je přístupný bez omezení.

Související