Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství udělila letos podruhé v historii šest cen. Ze 65 přihlášek vzešlo 15 finalistů, které porota osobně navštívila, a 13. října byli v Betlémské kapli vyhlášeni vítězové.

Těmi se stali pražský tunel Blanka, archeologický park v Pavlově, modernizace železniční trati Tábor–Sudoměřice, stezka v oblacích v Dolní Moravě, rekonstrukce a dostavba městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích a rekonstrukce areálu Hospitalu v Kuksu. Veřejnost nejvíce oslovil vítkovický stadion, v kategorii Zahraniční stavba roku bodovala česká modernizace rychlostní silnice ve Varšavě.

Tunel Blanka, s délkou 5,5 kilometru nejdelší městský tunelový komplex v Evropě, ocenila porota za důležitost pro dopravu s přihlédnutím ke složitým podmínkám. Přes všechny problémy, které stavbu provázely, jako byl propad půdy nebo navlhlé kabely, vjela do Blanky první auta loni v září. O čtyři roky později, než hlavní město původně plánovalo.

Z obnovených staveb získal ocenění barokní Hospital Kuks. Byl založen hrabětem Františkem Antonínem Šporkem na počátku 18. století jako místo odpočinku vysloužilých vojáků a na jeho nynější opravě se jako investor podílel Národní památkový ústav. Jeho ředitelka Naděžda Goryczková prozradila, že symbolem obnovení Kuksu je granátové jablko, které značí zmrtvýchvstání a znovuzrození.

Archeologickému parku v Pavlově porota udělila cenu za vytvoření ojedinělého prostoru muzea s ohledem na využití a zpracování železobetonu. Modernizace trati mezi Táborem a Sudoměřicemi zaujala komisi kvůli zajištění vyšší rychlosti, bezpečnosti a pohodlnosti dopravy a citlivému zásahu do krajiny. Stezka v oblacích v Dolní Moravě získala cenu za vytvoření netradiční zážitkové a přitom pohodlné konstrukce nového typu.

Archeologický park v Pavlově (foto: Stavba roku)

Archeologický park Pavlov

U veřejnosti, která hlasovala na internetu do čtvrtečního poledne, s velkou převahou vyhrála rekonstrukce víceúčelového městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích. Koná se zde například atletický mítink Zlatá tretra, svoje zápasy na něm hrají fotbalisté Baníku, využívá ho rovněž fotbalová reprezentace.

Městský stadion ve Vítkovicích (foto: Stavba roku)

Městský stadion Vítkovice

Letos potřetí byla vyhlášena Zahraniční stavba roku. O titul se mohou ucházet stavby, které realizovaly české firmy. Titul získala modernizace rychlostní komunikace S8 ve Varšavě provedená firmou Metrostav.

Do soutěže se mohly přihlašovat budovy nové i rekonstruované, bytové i nebytové, dopravní a inženýrské stavby, urbanistické realizace veřejného prostoru nebo třeba úpravy krajiny a specifická stavební díla, dokončená a zprovozněná nebo zkolaudovaná od začátku loňského června do konce letošního května.

"Na první pohled je obtížné poměřovat velkou kancelářskou budovu s drobnou kapličkou. Ale porovnáním kvality to možné je. Porota věnovala pozornost estetickému a prostorovému ztvárnění, umístění do konkrétního prostředí a architektonickému vyznění," uvedla manažerka soutěže Petra Miškejová. Stavby byly hodnoceny také podle konstrukčního řešení, inovativnosti a provedení.

V příštím roce porota vyhlásí vítěze 25. ročníku a také stavbu čtvrtstoletí. "Při přípravách čerpáme z celého archivu soutěže, ale přihlásit se budou moci i jiné stavby," dodala Miškejová.