Má podle vás Senát smysl? Plní v současné podobě svoji úlohu? Prezident Miloš Zeman krátce po letošních senátních volbách zapochyboval o smysluplnosti horní komory parlamentu v Česku. A vicepremiér, ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš rovnou řekl, že Senát je zbytečný. Je podle něj drahý a zbytečně zdržuje legislativní proces. Souhlasíte s tím? Mají oba politici v něčem pravdu?

Myslíte si, podobně jako prezident Zeman a vicepremiér Babiš, že možná nepotřebujeme Senát?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Druhé kolo voleb ukázalo, jak je senát důležitý v blokování diktatury. A je legrační sledovat, jak se všichni trumpíci vyjadřují podle stejného mustru, když se jim nedaří. Úplně to vypadá, že jim ty jejich kecy píše ten stejnej řídící důstojník.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Senát je pojistkou, že po ovládnutí politického pole nějakou extrémní populistickou stranou nedojde k rychlé změně ústavy a zahraniční orientace naší země. Způsob volby klade také osobní odpovědnost na jeho členy. Proto jej chraňme a zachovejme!
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Jsem rád, že Senát máme. A senátoři na mne působí často lépe než jejich kolegové s poslanecké sněmovny. Možná by dávalo smysl roli Senátu posílit (role při schvalování rozpočtu, jmenování do funkcí, obtížnější přehlasování Senátního veta či změn...).
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Nápad kohokoli na fundamentálnější rekonstrukci ústavy mě vždy natolik vyděsí, že i sobě jsem už dávno zakázal na (ne)užitečnost Senátu byť jen pomyslet.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Pokud lidé jako Zeman a Babiš zpochybňují smysl senátu, měli by tu být také ti, co občanům vysvětlují, že smysl má (a jaký) a je důležité proto chodit volit.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Nebylo by lepší zrušit pana Babiše? Nebo ho už nevolit? Demokracie je přece vždycky dražší než totalita. Bojíme se, že naše hodnoty ohrozí Syřané a bůhvíkdo ještě, a teď, když je ohrožují výroky prezidenta a místopředsedy vlády, si to necháme líbit?
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Senát má dnes mnohem větší význam než kdy jindy. Právě nyní, kdy je politika rozkolísaná a Miloš Zeman objektivně škodí zemi, má Senát funkci určité záchranné brzdy. Například skvěle zareagoval při návštěvě dalajlámy.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Domnívám se, že rozhodování senátu není prvoplánový politikařením, jak je to časté ve sněmovně. Vedle stranické příslušnosti tam víc hrají roli regionální zájmy a osobní preference senátorů. Tím sněmovnu dobře vyvažuje.
David Řezníček
David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Senát smysl určitě má. A na místo otázky o jeho smyslu si položme jinou - proč lidé ztrácejí víru v politiku, ústavní instituce, věci veřejné a proč nechodí volit.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Senát určitě nemá takové pravomoce, jež by mu dávaly větší smysl, ale přeci jen nějaké má. Je trochu víc o osobnostech než stranách a má jindy a postupně volby. Proto nepodléhá tolik "módním vlnám" ve volbách a tím je pojistkou demokracie.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Pokud říká prezident Zeman, že Senát nemá smysl, tak je to ten nejvážnější argument ve prospěch zachování Senátu jako pojistky naší liberální demokracie.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Senát má smysl. Prezident Zeman ne, alespoň ne pro tuto zemi.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Jo jo, pojistky v bytě jsou taky vlastně zbytečné. Vždyť kdo je kdy potřeboval?
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Pan Babiš si každou chvíli myslí něco jiného. I o senátu. To je jeho problém. A pán na Hradě podobně. Jednoznačně je Senát dobrou pojistkou demokracie. Zachoval bych jej a obsazoval výraznými osobnostmi, což je otázka voleb, nikoli ústavních změn.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Senát je prý drahá "pojistka". Myslím, že ne. Už víckrát Senát vrátil Sněmovně horkou jehlou ušité rozhodnutí, jehož náklady by bývaly mohly být mnohonásobně větší než náklady na "drahý Senát". A díky Senátu žádný vítěz ve volbách nebere vše.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Senát má smysl a svou úlohu plní;zejména jako ústavní pojistka a jako korektiv chyb a nedomyšleností Poslanecké sněmovny,kde je snad nejúčinnější v Evropě. Naši politici by měli dospět a přestat útočit na instituce státu,jakmile se jim něco nepovede.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Kdo zpochybňuje Senát, nechápe podstatu ústavnosti. Senát bude vadit stále víc, protože konečně do něj přichází více nestranických nezávislých osobností. Čeští polopolitici, zvyklí na zákulisní kšeftaření, se prostě bojí kontroly.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Senát je jedním z pilířů naší parlamentní demokracie. Jestli o něm pochybují pochybní lidé jako Zeman a Babiš, jen tím potvrzují jeho smysl a důležitost.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Pravomoce Senátu jsou omezené a v jejich rámci horní komora rozhodně svou úlohu plní. Je tam také výrazně větší procento silných, hůře ovlivnitelných osobností než ve Sněmovně, což pánům Babišovi a Zemanovi bezpochyby vadí.
František Fuka
František Fuka
publicista
Senát v současné podobě rozhodně neplní svou původně zamýšlenou úlohu, ale NĚJAKÝ smysl dle mého názoru má. Jestli ten smysl má cenu peněz, které Senát schramstne, to se necítím povolán hodnotit.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru