Vláda neschválila návrhy opatření, které v souvislosti s útlumem těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Vyplývá to z výsledků jednání, které úřad vlády zveřejnil. Ministerstvo navrhovalo vytvoření mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích hnědouhelného lomu ČSA na Mostecku, podporu rekvalifikací či příspěvek firmám, které zaměstnají pracovníky lomu ohrožené ztrátou zaměstnání. K návrhu mělo výhrady ministerstvo financí, materiál tak byl předložen s rozporem.

"Ministerstvo připravuje aktualizovanou verzi analýzy nabídky a poptávky na pracovním trhu v celé ČR, o které bude jednat vláda v listopadu. Právě tento materiál bude obsahovat i návrh opatření, který se bude vztahovat k nejvíce ohroženým regionům včetně Ústeckého kraje," napsal v reakci na neschválení materiálu mluvčí MPSV Petr Habáň.

Podle neschváleného materiálu přijde do roku 2021 o práci v hnědouhelném lomu ČSA na Mostecku, kde vláda loni rozhodla o neprolomení limitů těžby, 1769 zaměstnanců. Více než 600 z nich ale může najít práci v jiných těžebních firmách v okolí. Těch, kteří nenajdou práci jinde, bude asi 1145.

Materiál počítal s vytvořením mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích lomu ČSA, podporou rekvalifikací a zmiňoval i příspěvek firmám, které zaměstnají pracovníky dolu ohrožené ztrátou zaměstnání. V úvahu podle materiálu připadaly i příspěvky na dojíždění za prací.

Součástí návrhu bylo i rozšíření kompenzací, které byly schváleny pro horníky z černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji.

Vláda ale už na začátku října kompenzace pro horníky z hnědouhelných povrchových dolů schválila. Budou ovšem nižší, než se původně uvažovalo. Měsíčně jim má být vyplaceno 5300 namísto 7000 korun. Právě s tím dlouhodobě nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Vláda před rokem rozhodla, že limity těžby uhlí se na severu Čech prolomí pouze v dole Bílina.

V ČSA, kde těží Severní energetická, ovládaná miliardářem Pavlem Tykačem, zůstávají zachovány.