Je pro vás neudělení vyznamenání pro Jiřího Brady se všemi pochybnými okolnostmi natolik závažnou nebo pobuřující událostí, že byste odmítli (pokud byste byli pozváni) účastnit se oslav svátku 28. října s předáváním státních vyznamenání?

Zúčastnili byste se za současné situace oslav 28. října na Pražském hradě?

Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Je to vše velice smutné, zejména tím, že prezident, který má národ sjednocovat, jej rozděluje víc, než kdo jiný. Jsem teď věru rád, že nejsem zván.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Za dané situace bych se oslav 28. října na Hradě nezúčastnil. Vyzval jsem k tomu i ostatní. Petr Kolář
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Odmítl bych i v předchozích letech. Vážím si těch, kteří ocenění odmítají, protože to se stává nejnáročnějším měřítkem slušnosti - "zasloužit si" medaili, ale odmítnout ji, když je devalvována dáváním těm, co si ji nezaslouží a odpírána jiným...
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Je smutné, že Hrad je v rukou osoby, která svým jednáním soustavně znemožňuje tolika slušným lidem v oněch důstojných prostorách důstojně oslavit svátek republiky a pozdravit tam ty slušné lidi, kteří si ocenění zaslouží.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Mám problém úředně slavit vznik státu, který byl zničen, aby mohl existovat stát, v němž žijeme. S ohledem na monstrózní postavu obývající Pražský hrad bych tam tím spíš nešel.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Musím přiznat, že mám nad ceremoniálem otázky už dlouho. Elita se pro mne skládá jinak, než podle funkcí. Udělalo se mi nevolno už za předchozího prezidenta, který jej privatizoval a zneužíval jinak. Tento jen dokonal dílo zkázy. Jistě: Nešel bych.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Nerozhodoval bych se podle toho, jaký humbuk dělají média. Někdy pozapomeneme, že námi (ustavičně) zkoušejí manipulovat, že fakta překrucují, zkracují a zkratují, vytvářejí "obrazy" osob. Rozhodl bych se na základě nemediálních informací.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Kdyby se Miloš Zeman rozhodl udělit mi medaili za kupónovou privatizaci, určitě bych přišel, a docela by mne mrzelo, pokud by se nedostavili alespoň poslanci ODS.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Nevím, co bych u moskevsko-pekinského slouhy pohledával.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Je smutné. že velezrada mocenské skupiny kolem pana Zemana nevzbuzuje stejné emoce, jako neudělení vyznamenání slušnému člověku. Vždyť slušní lidé, jako Petr Pithart už ta vyznamenání rovnou odmítají.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Přes úctu k mnoha oceněným, udělování vyznamenání se stalo dalším z přežitých reliktů, které u nás prezidentská funkce nese. Potřebujeme prezidenta jako osobu civilní a jeho úřad skromný, nikoli papaláše, který na hradě odměňuje své věrné.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Naštěstí mě nepozvali, tak se rozhodovat nemusím. Ale myslím, že bych v sobě našla dostatek drzosti (či občanské neposlušnosti), abych s díky odmítla.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Netečnost ke zlu je sama o sobě zlem.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Jistěže ne. Za stávající situace nemůže slušný člověk na Hrad vstoupit. V žádném případě a z jakýchkoli důvodů. Je to černá a bílá.
František Fuka
František Fuka
publicista
Jako oceněný bych se zúčastnil, jako čumil nikoliv (ale to ani předtím). Záležitost kolem Jiřího Brady (jejíž skutečný průběh stále neznáme) ani osoba prezidenta na to nemá žádný vliv.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Každý slušný člověk by odmítl. Celá situace vyvolává závažné otázky a odpovědi na ně zahrnují mnohem závažnější odmítnutí!
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Oslav se nezúčastním,na Hrad jsem to sdělil.Pan president nakládá se svou funkcí pro mne nepřijatelným způsobem.Mnoha vyznamenaných si vážím (nejen letos).Věřím,že pochopí,když hodně lidí zvolí jinou cestu,jak oslavit tento významný svátek.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Odmítnout je samozřejmostí pro každého, kdo si sám sebe chce aspoň trochu vážit.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru