Otázka jen zdánlivě jednoduchá: Pokud byste volili v amerických prezidentských volbách, dali byste hlas Hillary Clintonové, nebo Donaldu Trumpovi? Nebo ani jednomu? A proč byste volili, jak byste volili?

Clintonová, nebo Trump? Kdybyste byli Američany, kdo by dostal váš hlas? A proč?

Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Copak lze přehlédnout olbřímí rozdíl mezi oběma kandidáty? I když necháme stranou emoce a hledisko dobrého vkusu, paní C. přece patří světu solidní západní demokracie, kdežto pan T. nabízí možná vzrušující, ale fatálně nezodpovědný skok z mrakodrapu.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Volil bych paní Clintonovou. Nevšiml jsem si, že by lhala, urážela či pomlouvala.
Zdeněk Kudrna
Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Clintonová, protože politika není nezávazný kabaret výstředností, ale náročné řemeslo, které je třeba dělat odpovědně a s pokorou.
David Řezníček
David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Clintonovou - menší z obou zel. Ne že bych v tom v konečném důsledku spatřoval nějaký zásadní rozdíl. I přes zdánlivě silný prezidnentský systém si nemyslím, že by se vláda obou podstatně lišila.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Ti "moji" kandidáti v Česku, Americe i jinde bohužel obvykle vypadnou už v prvním kole.. Takže z těchto určitě demokratku (nejen co se týče strany) Clintonovou. S výhradami, byla by to podobná "protivolba" jako v případě Zemana - hlavně ne Trumpa..
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Hillary Clinton. Kandidátka americké Strany zelených Jill Stein je žel jen zmatená zastánkyně konspiračních teorií, Vladimíra Putina a proponentka slabých politických návrhů, takže na rozdíl od evropských Zelených nepředstavuje reálnou alternativu.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
K volbám bych šel, protože nejít znamená dát zadarmo kus hlasu někomu, komu ho dát nechci. A protože nechci amerického zemana Trumpa, zbývá Clintonová.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Hillary Clintonová. Je daleko schopnější a profesionálnější než by si člověk myslel z jejího obrazu v mediích. Bude to však mít těžké, protože národ snad nebyl takto rozdělen od dozvuků občanské války v 19. století.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Rozhodně paní Clintonová. Pan Trump je šampionem žvástu, podporovaný Ruskem, hrozícím rozvalem NATO i EU, urážlivý vůči ženám a všemu vzdělanému a poctivému. Paní Clintonová má své slabiny jako každý člověk, ale prezidentkou bude dobrou.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Hillary Clinton.Pro mne je nesrovnatelne lepsi nez Donald Trump.Tapu v duvodech jeji obrovske nepopularity (viz. komenty vyse).To, ze nekdo "byl u toho" ma jiste nevyhody (kdo nic nedela, nic nepokazi) ale i vyhody. Zkusenost a kompetence se hodi..
Radomír Jáč
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Hillary Clinton. Kvůli větší předvídatelnosti a zkušenosti s politikou. Ovšem, je dobré mít na paměti, že to tu všichni sledujeme jen zvenčí. Na sociálních sítích mám totiž občas pocit, že Česko prostě „ví“, jak by to ta Amerika měla navolit nejlépe…
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Volila bych Clintonovou, samozřejmě, ale byla by to jen "negativní volba", snaha zařídit, aby nevyhrál Trump. Sleduju ji už od dob, co prezidentoval její manžel a nepředstavuje pro mě žádnou velkou autoritu, mravní ani politickou.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Volila bych paní Clintonovou. Ctí více demokratické hodnoty, má větší smysl pro sociální otázky a navíc rozumí více zahraniční politice než pan Trump. U něho bych se bála jeho populismu a obdivu k prezidentovi Putinovi. Řvoucích samců již bylo dost.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Hillary Clinton. Sice s výhradami, ale ve srovnání s Trumpem je ona pro transatlantické spojenectví jednoznačně lepší volba.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Donald Trump dal mnoha výroky zřetelně a opakovaně najevo, že pro něj určité základní hodnoty demokracie euroamerického střihu nemají žádný význam. Takový člověk není přijatelná volba bez ohledu na to, kdo stojí proti němu.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
A proč jen z těch dvou? Volba Jill Stein by kandidátce zelených nezaručila místo v Bílém domě, ale byla by pro mne morálně daleko schůdnější. Kdybych stál u zdi a měl říct jedno z těch dvou jmen, která nabízíte, tak syknu Hillary. Ale...
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Clintonová - "z nouze ctnost" volba. S otázkou, kde je nějaký volitelný kandidát?
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Tuhle volbu Američanům nezávidím - jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Ale věci nejsou vždycky takové, jak se jeví. Proto bych jako věčná optimistka (a se vzpomínkou na Ronalda Reagana, kterého zpočátku také leckdo zatracoval), volila Trumpa.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Už jen kvůli nebohým civilistům v Sýrii a Iráku by neměl vyhrát člen klanu Clintonů, či dokonce Bushů.
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Doufam v lepsi vysledek (Hillary), ale pripravuji se na ten horsi (Donald)
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Kdybych si ze širokého okruhu mohl vybírat úplně volně, byl by to sociálně-liberální a ekologický Kucinich, kdyby šlo o letošní primárky, byl by to stoupenec skandinávského demokratického a sociálního modelu Sanders. Zbývá bohužel Clintonová.
František Fuka
František Fuka
publicista
Dal bych hlas Trumpovi, protože s ním bude cesta do pekla zábavnější a méně předvídatelná.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Hillary. S obrovským sebezapřením. Nesouhlasím s ní téměř v ničem, je ale ze stejného demokratického a hodnoty uznávajícího světa jako já. Trump není.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Clintonová. Více serióznosti, větší předvídatelnost prezidentských kroků.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Hillary. Žádná sláva, ale menší zlo.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru