Česká firma Avast, která se po spojení s brněnským konkurentem AVG stala světovou antivirovou jedničkou, začíná s propouštěním stovek svých zaměstnanců. Informaci přinesl server Lupa.cz.

"V důsledku akvizice celkově propustíme zhruba 700 lidí v zemích svého působení," řekla HN mluvčí Avastu Dominika Kalašová. Firma se tak rozloučí zhruba se šestinou všech svých světových zaměstnanců.

Masivní zeštíhlovací program se podle Kalašové v Česku dotkne “méně než poloviny” tuzemského personálu. Firmu by tak z jejích pražských a brněnských poboček mohlo opustit zhruba 300 lidí, tedy čtvrtina zdejšího personálu. "Některé funkce se budou dublovat, takže se s několika zaměstnanci budeme muset rozloučit," řekl už koncem září pro HN ředitel Avastu Vincent Steckler. "Někteří zaměstnanci AVG či Avastu z toho nemusí být nadšeni. Krátkodobě bude spojení bolet," dodal tehdy šéf firmy.

Tu už podle informací serveru Lupa dobrovolně opustilo několik pracovníků bývalého AVG. Právě lidí z AVG se nejspíš propouštění týká nejvíc. Avast ovšem nyní podle své mluvčí nemůže o celé věci uvádět žádné detaily. "Integrace obou společností ještě neskončila a chceme vůči zaměstnancům vzhledem k probíhajícím jednáním vystupovat s respektem," dodává Kalašová.

Odcházející lidi by přitom mělo čekat tučné odstupné. “Každému zaměstnanci, kterého se změna dotkne, nabídneme odstupné nad rámec zákonných požadavků a také pomoc při hledání budoucího uplatnění,” uvádí mluvčí.

Avast chce být silnější než Číňané

Avast akvizici AVG ve výši 1,3 miliardy dolarů (33 miliard korun) oficiálně dokončil teprve před měsícem. Pražská firma k ní přistoupila, aby mohla čelit rostoucí čínské konkurenci a posílila svou divizi zabezpečení mobilních telefonů, v níž má někdejší brněnský konkurent navrch. Už v lednu spojená společnost přijde se společným antivirovým produktem. Podle ředitele Stecklera chce navíc v příštím roce dosáhnout na zisk ve výši 10 miliard korun, před spojením loni vydělala čtvrtinu této sumy.

Na nákup AVG a splacení předchozích dluhů si přitom Avast půjčil skoro 1,7 miliardy dolarů (43 miliard korun). Nakupování na dluh ovšem podle Stecklera není nijak rizikové. “Ke kapitálu se oproti jiným firmám dostáváme docela snadno, protože máme velmi dobré finanční výsledky. Nyní jsme si výhodně půjčili na šest let, měli jsme přitom příležitost získat touto formou až pět miliard dolarů,” uvedl šéf Avastu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ten už dříve potvrdil, že začátkem příštího roku stáhne AVG z newyorské burzy, aby měl nad nově získanou firmou větší dohled. Sám Avast se přitom k prvnímu veřejnému úpisu akcií chystá nejdříve po roce 2019.

Avast je po spojení s brněnským konkurentem největším světovým antivirem z hlediska počtu uživatelů. Těch má přes 400 milionů. Zakladatelé obou firem přišli s prvními antiviry už na sklonku osmdesátých let minulého století, pražský Avast založili Eduard Kučera a Pavel Baudiš, brněnské AVG Jan Gritzbach a Tomáš Hofer.