"Milí žáci, dnes se budeme učit o demokracii. Demokracie je systém vlády, v němž se může stát cokoliv. Jelikož v demokracii rozhoduje vůle a hlas většiny, záleží pouze na tom, kdo je schopen většinový hlas získat. Technicky nezáleží na tom, jakým způsobem toho dosáhne, jakých prostředků k tomu využije a jakými vlastnostmi takový člověk (politik) či skupina lidí (politická strana) oplývá. I v demokracii účel světí prostředky, tedy můžete bezostyšně lhát, šířit nepodložené teorie o příčinách událostí okolo nás, jímž říkáme konspirace, můžete vyzývat k porušování ústavních práv, chovat se oplzle, urážet ostatní, případně popírat to, co jste někdy v minulosti řekli.

Jako ukázkový příklad demokracie si vezměme americké prezidentské volby. Donald Trump se stal v pořadí 45. prezidentem USA právě tím, se využil všech možností, které demokratický systém USA poskytuje. A v USA, milí žáci, mají vůbec nejdéle se rozvíjející demokratický systém v novodobé historii. Za domácí úkol zkuste najít českého politika, který v vyniká podobnými přednostmi, jako Donald Trump..."

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru