Zhruba víme, jaký byl rok 2016. Ale mnohem náročnější otázkou je, jaký bude rok příští. Oznámí Miloš Zeman další prezidentskou kandidaturu? Vyhraje volby Andrej Babiš? Začne Velká Británie vystupovat z EU a za jakých podmínek? Skončí konečně válka v Sýrii? Ukončí ČNB své měnové intervence? Ale mohou to být i méně nápadné, a přesto důležité události. Troufnete si odhadnout, jaký bude rok 2017? Nebo alespoň, jaký by podle vás měl být?

Ročenka naruby: Co se podle vás důležitého stane v roce 2017? Anebo, co by se mělo podle vás stát?

Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Prognostik nejsem, Vizionář také ne. Prorokem bych měl být, když už lezu na kazatelnu. Jenže proroctví není v předpovědích, ale v tom, že pomáhám lidem ustát to, co je. Myslím, že ten rok bude hustej, ale Bohudíky to půjde ustát. Držte se - nebes!
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Věci se budou, tak jako doteď za posledních 26 let, pomalu zlepšovat. Kdo si dá práci, bude sledovat prezidentskou kampaň v ČR, kde půjde o to, kdo ve druhém kole prohraje s Milošem Zemanem. Bude určitě zajímavější sledovat Baracka Obamu a jeho ženu.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Moc bych si přál, aby alespoň česká pravice pochopila, že ministrům může ve zneužívání dotací zabránit pouze zrušení těchto dotací.
Radomír Jáč
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
V roce 2017 nejistota nezmizí: ani z finančních trhů (zajímavá bude divergence měnové politiky v USA a eurozóně, do toho uvolnění kurzu koruny), ani ze společnosti obecně: volby u nás i v řadě západoevropských zemí, k tomu zahájení jednání o Brexitu…
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Rok 2017 přinese výročí tří důležitých událostí: 500 let od kritiky církve od Martina Luthera, 100 let od Leninovy bolševické revoluce a 10 let od představení prvního iPhone Stevem Jobsem. Roku 2017 přeju více Lutherů a Jobsů a méně Leninů.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Začnou stoupat prodeje knih a návštěvnost artových kin včetně dokumentů, klesnou počty lidí v obchodních voliérách, míň peněz se utopí v prezidentských kampaních a zbrojařství, víc v umění. Já vím. No ale řekněte: proč by se to nemohlo stát?
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Jsem skeptická: nebude to lepší rok. Přála bych si, aby pro naši společnost byl kulturnější - na všech úrovních.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Nevím, jaký bude rok 2017. Ale bude takový, jaký ho uděláme. Ne všechno je jednotlivec sto ovlivnit. Ale hodně velký počet jednotlivců je naopak sto ovlivnit skoro vše... takže, bude záležet na tom, co chceme..
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Přeji si, aby byl přijat zákon o sociálním bydlení, a věřím, že bude. Přeji si, aby pan Zeman kandidoval, a věřím, že bude. Přeji si, aby ČNB intervence ukončila,a věřím, že je ukončí. Přeji si, aby ČR získávala na sebevědomí, ale asi to ještě počká.
František Fuka
František Fuka
publicista
Pokus o atentát na Donalda Trumpa bude neúspěšný. NATO se bez podpory USA prakticky rozpadne a Rusko bez většího odporu ovládne další část Asie a Evropy. Všechno zlé se bez problémů svede na muslimy a imigranty. Možná si pořídím ještě jednu čivavu.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
V pondělí 7. srpna v podvečer bude viditelné zatmění Měsíce.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Na prognózy si netroufám, ale tři přání mám. Ať skončí válka v Sýrii, ať Babiš prohraje volby a ať se zruší EET. Ani silnější koruna by nebyla k zahození, ale to už je luxusní přání navíc.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Neodvažuju se hádat, jak dopadnou tyhle konkrétní záležitosti. Ale musím říct, že i já, obvykle optimistka, jsem přesvědčená, že se situace ještě přiostří: bude hůř. A netuším, co s tím já, obyčejný člověk, můžu dělat.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Bude rok neurčitých výsledků. Krajní pravice bude sílit, ale nepřevezme moc. Itálie nevystoupí z eurozóny ani Francie z EU. Co bude Brexit stále nebudeme vědět. Babiš vyhraje volby, ale nevytvoří vládu. Zeman zůstane. Trump bude chtít ustupovat Rusku
David Řezníček
David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Na všechny Vámi nastolené otázky lze odpověď s největší pravděpodobností ANO. Pro mne je zásadní otázkou ta, zda se dokáže většina z nás alespoň trochu poučit z omylů a chybných postojů, zda se nám podaří posunout k větší otevřenosti a odvaze.
Jaromír Dvořáček
Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Ekonomické předpovědi se přestaly naplňovat již dávno, letos se přidaly i ty politické. Rok 2017 by měl být více o komunikaci než o černobílých postojích, více o naslouchání a respektu, ať už k našim nepřátelům – nebo přátelům s odlišným názorem.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru