Od 1. ledna 2017 musí banky v Česku vytvářet takzvanou proticyklickou kapitálovou rezervu. Do ní jsou povinny odkládat 0,5 procenta své rizikové expozice. Česko je tak po Švédsku teprve druhou zemí EU, jež toto opatření – zavedené v souladu s regulatorikou Basel III – uvádí do praxe.

ČNB používá pro stanovování výše sazby dva hlavní (nikoli výlučné) ukazatele. Je jimi odchylka od dlouhodobého trendu poměru celkových úvěrů soukromému sektoru k hrubému domácímu produktu, a to jednou ve čtvrtletní časové řadě od roku 1995, podruhé od roku 2004. ČNB samotná se kloní k použití kratší časové řady, neboť ona delší je zatížena strukturálními změnami transformačního období a bankovní krizí přelomu tisíciletí.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru