Za pár dní to bude osm let, co Barack Obama vyšel po oznámení výsledků prezidentských voleb na velkolepé, americkými vlajkami lemované pódium postavené v centrálním chicagském parku Grant, aby oznámil, že nastává nová doba a že se střelka na dějinném kompasu narovnává správným směrem. Během středeční noci vystoupil Obama v Chicagu znovu, aby se takřka hodinovým projevem rozloučil. Zase zazněly mnohé vzletné řeči, například že je "Amerika téměř v každém ohledu lepším, silnějším místem, než byla, když jsme začínali". Jenže to není pravda, stačí se zeptat jeho tehdejších voličů, kteří nyní na podzim dali hlas Donaldu Trumpovi, protože chtěli dát facku systému, jenž vynaložil velkou snahu na zavedení stejnopohlavních sňatků a zrovnoprávnění sexuálních minorit, ale opomněl pomoci lidem, kteří se v důsledku finanční krize dostali do potíží a začali třít bídu s nouzí. Nakonec právě i Chicago usvědčuje Obamu ze lži, či chcete-li z přemalovávání věcí na růžovo. Jen loni tu bylo střelnou zbraní zavražděno 714 osob (447 v roce 2015, 390 v roce 2014), tedy zhruba dva lidé denně. Zejména v jižních čtvrtích zuří boje gangů, kriminalita je na vzestupu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru