Kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL zbývá přibližně rok vládnutí. Premiér Bohuslav Sobotka si jako priority pro toto období stanovil přijetí zákonů o sociálním bydlení, o zálohovaném výživném, zvýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné a zvyšování platů státních zaměstnanců. Neměla by ale vláda splnit ještě nějaký další palčivý úkol? Jestli máte pocit, že ano, jaký by to měl být?

Jaký hlavní úkol byste dali Sobotkově vládě do posledního roku jejího funkčního období?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Ukol je jasny - pracovat tak, aby potom dalsi ctyri roky nevladla v CR strasliva mensinova vlada Babise s podporou Okamury a komunistu.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Mohla by se pokusit změnit obraz naší země v zahraničí. Opustit roli vychytralého vyžírky, který užívá výhod členství v EU a NATO, ale snaží se vyhýbat povinnostem a solidaritě se spojenci.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Vláda musí rozhodnout o české pozici k celoevropské snaze omezit možnosti firem zneužívat daňových rájů prostřednictvím tzv. CCCTB směrnice. Babiš je proti, v zájmu ČR je ale přijetí tohoto plánu. Zda je to v zájmu Agrofertu není jasné.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Pořádně zaplatit učitelům, dopracovat zákon o sociálním bydlení a konečně (napočtvrté) stanovit právní rámec komplementární a alternativní medicíny. Pokud by se jí chtělo, mohla by i vládnout a nenechávat to psychopatům poškozujícím naši zem.
Zdeněk Kudrna
Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Velkými úkoly je třeba začít volební období. Teď už může vláda jen dotáhnout, co je na půl cesty ke schválení, aby se to po volbách opět zase nevrátilo na věčný začátek. Pokud se vláda vyhne nepromyšleným předvolebním gestům bude to plus.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Pokusit se nepodlehnout předvolebnímu populismu a euforii z relativně plné státní kasy. Pokud v tomto vláda neuspěje, všichni to pak zaplatíme... Z vyjádření vládních představitelů se mi zdá, že přesně to plánuje :-(
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Podpořit kulturu a lidi, kteří v ní pracují.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Vláda se teď jen musí soustředit na dokončení legislativního procesu tam, kde to je možné, popřípadě na řešení neodkladných problémů, jak je bude přinášet život. A také na to, aby minimalizovala negativní důsledky začínajících volebních kampaní.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Pokusit se získat lidi. To neznamená nacpat jim vše, po čem touží! To znamená zaujmout, dotknout se jich, získat jejích přízeň, prokázat vůli vést. Nejen administrovat. Zatím jsou to šedí hoši, co se občas pošťuchají. Tohle bych si přál!
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Vláda by měla zrušit EET, účtenkovou loterii a další nesmysly, které místo dobra vnášejí do společnosti zlo.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Souhlasím se Sobotkovým legislativním plánem, na první místo kládu sociální bydlení povinné pro obce nebo aspoň se státní podporou pro obce. Obecněji: vrátit důstojnost lidem na okraji a dát jim šanci.
Daniel Münich
Daniel Münich
CERGE-EI
Vláda by měla uvést informační systém výzkumu alespoň do stavu funkčnosti, jak ho vláda převzala. Měla by dokončit alespoň jedno z každoročních hodnocení výzkumných organizací, která měla byla za jejího působení spuštěna a měla už být dokončena.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Vláda by měla schválit program, který bude každému člověku po skončení školy hradit roční cestu po světě, aby vytáhl paty tady z téhle díry, naučil se jazyk a poznal i jiné lidi, kultury, myšlenky a nápady.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Očekávat, že v předvolebním roce udělá vláda nějaké strategicky významné kroky, na nichž se dosud nedokázala dohodnout, by bylo naivní. Šanci mají dílčí rozpracované úkoly, které se dají dobře prodat ve volební kampani, bude se tedy rozdávat.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Mně to připadá jako docela dobrý program. Kéž by se ho povedlo realizovat.
František Fuka
František Fuka
publicista
Nejpalčivějším úkolem vlády v této bouřlivé době je, aby všechno bylo zadarmo a všichni byli konečně spokojeni.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru