Václav Klaus mladší vyrazil do Poslanecké sněmovny. Oblastní sněm ODS Prahy 6 mu vyslovil drtivou podporu - v poslaneckých lavicích by ho rádo vidělo 57 z 58 delegátů. Může to sice vypadat jako historka okresního formátu, ale nedejme se mýlit. Dárky Prahy 6 české pravici bývají zpravidla výrazné (někdy až moc, vzpomeňme například na Pavla Béma) a i Václav Klaus mladší je po všech stránkách výraznou osobou. Jeho názory jsou neotřelé, razantně formulované, a pokud jde o charisma, má se Václav Klaus mladší k současnému předsedovi ODS Petru Fialovi zhruba stejně jako Picassova Guernica ke schematu zapojení mixéru. Není divu, že leckoho v ODS i mimo ni zaujal. Na Praze 6 se zase jednou dost možná píše budoucnost ODS.

Jaká budoucnost to je? "Je čas vrátit lidem jejich zemi," zní Klausovo volební heslo. Vysvětlivky poskytuje jeho populární blog: "Jedinou cestou je vypadnout z EU a tvrdě chránit naše hranice. I za cenu, že o třetinu zchudneme," napsal v létě. Předseda ODS Petr Fiala sice opakovaně říká, že názory Václava Klause mladšího nejsou názory ODS, jenže je to více než pochybné. Proč by potom straníci vyslovovali Klausovi mladšímu masovou podporu, pokud by s ním nesouhlasili? Jen proto, že má sloužit jako třpytka na lovení nacionálně a různofobně zaměřených voličů? To těžko. Současná pozice ODS spíš upomíná na starý vtip z dob socialismu: "Sice mám vlastní názor, ale vůbec s ním nesouhlasím." Ne, tohle není dlouhodobě udržitelné.

Je samozřejmě možné odkazovat se na názorovou pluralitu vlastní demokratické strany. Jenže pluralita může fungovat jen v méně důležitých tématech. V zásadních otázkách by měla strana mluvit jednoznačně. Právě tak, jako není možné, aby jedna část strany volala "chceme vyšší daně" a druhá "chceme nižší daně", není zdravé, aby jedna část podporovala evropskou integraci a druhá volala po vystoupení z unie. David Cameron by mohl Petru Fialovi vyprávět.

Není nepravděpodobné, že názory většiny straníků ODS jsou ve skutečnosti bližší názorům Václava Klause mladšího a v menšině je Petr Fiala. Předseda si možná namlouvá, že Klaus mladší v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství, ale dotyčný mu nakonec může stranu vyfouknout podobně, jako Donald Trump vyfoukl republikánskou stranu konzervativnímu establishmentu.

Co by Klaus mladší s ODS udělal? To už jdeme asi moc daleko, ale nápovědou může být, že se syn slavného otce nevyjadřuje o Andreji Babišovi zdaleka tak odmítavě jako Petr Fiala a současné špičky ODS. Ambice jsou mu vlastní a Andrej Babiš může nějakého toho juniorního partnera pro řízení "rodinné firmy Česká republika" po volbách potřebovat.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru