Má mít Česko ústavní zákon, který dává majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka, jak navrhuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD)?

Mají mít držitelé zbraní Ústavou dané právo zasáhnout proti teroristům?

Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Proti teroristům je třeba zasáhnout vždy, k tomu není třeba ústavní zákon. Zákony obecně bych šetřila, ústavními zvlášť.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Dosud jsem žil v domnění, že je mou ústavní povinností proti teroristům zasáhnout vždy, a to třeba i nelegálně drženou zbraní, bude-li to přiměřené.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Pokud se nekdo boji, mel by mit moznost mit zbran a pouzit ji na svou obranu. Na moji obranu ovsem v zadnem pripade samozvaneho obrance Ceska nepotrebuji. Staci mi ty desetitisice policistu, vojaku, myslivcu...
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Ne. Na obranu proti teroristům máme jako právní stát policii a vojsko. Bojím se toho, kdyby skupina ozbrojených lidí si sama definovala teroristy či kdo je nepřítel a vytvářela proti nim nekontrolované bojůvky.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Samozřejmě, ovšem pod podmínkou, že podobný ústavní zákon dá držitelům řidičského průkazu právo usmrcovat teroristy na přechodech pro chodce.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Neznám přesně definici a praxi nutné obrany v zákoně a u soudů, ale pokud by něco chtělo upravit, tak jedině to, aby byla dostatečně široce a bezpečně pojatá i na ochranu druhých buď v zákoně a nebo v pojetí soudů. Více (Ústava) určitě potřeba není..
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Prošel jsem několik válečných konfliktů a studoval jejich počátky a akcelerátory. Ve všech jsou na počátku ozbrojení idioti, kteří se v božském či vlasteneckém zápalu postaví nad stát a zákony. Pan ministr by měl navštěvovat psychiatra.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Ne. K tomu účelu jsou tu státní ozbrojené složky podléhající demokratické civilní kontrole. Ztratili v ně snad navrhovatelé důvěru?
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
První by si pořídili zbraně agresivní psychopati, po nich hysteričtí psychopati a paranoici a tuhle střelnými zbraněmi vyzbrojenou partu bych nechtěl v ulicích ani za nic. Máme snad policii a armádu! Zbrojovky se uživí i bez tohoto lobování.
Michal Berg
Michal Berg
internetový podnikatel
Předat ozbrojené veřejnosti právo "bránit celistvost, svrchovanost a demokratické základy České republiky?" Myslím, že by to vedlo právě k opaku: demokracii by vynucoval ten, kdo by měl v ruce zbraň.
František Fuka
František Fuka
publicista
To velmi závisí na tom, jestli "terorista" bude definován jako "někdo, kdo právě vedle mě hromadně zabíjí lidi", nebo "někdo, o kom na AeroNetu napsali, že je terorista". S prvním případem souhlasím, ale to už je snad pokryto "Nutnou obranou", ne?
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Evropská směrnice je v pořádku, žádný civilista nepotřebuje pistoli na osobní obranu se zásobníkem na 20 nábojů.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Mám zbrojní pas a právo nosit u sebe zbraň ke své ochraně. Doufám, že bych byl natolik duchapřítomný, abych ji v případě potřeby dokázal použít i pro ochranu druhých. A vůbec by mi nevadilo, kdybych pro to měl požehnání dané Ústavou.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Ne. Režim není nutno měnit: i dnes každý má povinnost zabránit trestnému činu, může-li, a to i jednáním, které by jinak bylo trestné, pokud tím zabrání větší škodě. Ani zákona není třeba; do ústavy to už vůbec nepatří- Nepodléhejme panice populistů!
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Zakročit proti útočícímu teroristovi může kdokoli i nyní. Tohle je akorát vyčuraný způsob, jak obejít omezování zbraní prosazované EU - na což lze mít různé pohledy, ale vyhýbat se tomu legislativními zmetky s nebezpečnými dopady je mizerné řešení.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Ne.Vize zajištění demokracie nebo územní celistvosti země nikoliv státem (armádou a dalšími složkami),ale za pomocí skupinek ozbrojených civilistů,je vize padlého,nefunkčního státu. Navíc,taková úprava by jistě přinesla spoustu osobních tragédií.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Ne. Nemá. Jistě, nikdy nevíme, v jaké situaci budeme. Pokud legálně drženou zbraň někdo použije v nutné obraně, pak ať o oprávněnosti rozhodne soud. Na útočné akce máme ozbrojené složky bezpečnosti státu a armádu. Pan ministr moc myslí na volby...
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Občané se starají o svou bezpečnost tím, že tvoří stát a něm policii, tajné služby, armádu, vězeňskou stráž, justiční stráž a případné další ozbrojené složky.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Ne. Budou tak činit "preventivně", a kdo je terorista, to si budou definovat sami.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru