Takhle jsem ho nikdy mluvit neslyšel," reagoval konsternovaně Andrej Babiš, když o něm premiér Sobotka napsal na Facebooku, že na daních důkladně oje*al český stát. A Babišovi podporovatelé hned spustili, že premiér takhle nemá co mluvit, neboť tím degraduje svou funkci. Je to zajímavé, protože sám Andrej Babiš nejde pro drsné výrazivo daleko. Celé to připomíná rozhořčený údiv vojáků sedmé kavalerie gene­rála Custera, když jim u Little Bighornu začaly hvízdat kolem uší první kulky z ukořistěných karabin: "Takové zbraně přece indiáni vůbec nemají mít, to není fér, to neplatí!" V Babišově případě: "Drsně se přece můžu vyjadřovat jen já! Tradiční strany se mají vyjadřovat tradičně, tedy klidně a zdvořile, a následně také klidně a zdvořile zemřít, jak jsem jim to naplánoval! Tohle není fér!"

Pozdvižení v Babišově táboře je namístě. Podceňovanému Bohuslavu Sobotkovi zjevně došlo, že se slušností skutečně dojde maximálně do politického hrobu, a rozhodl se změnit směr. Uvědomil si to, na co nedávno upozornil polský politolog Slawomir Sierakowski: Příznivci populistů (Sierakowski píše o přívržencích Donalda Trumpa, ale platí to obecně) vidí v drsném vystupování důkaz odhodlání a kompetence, zatímco zdvořilost, respekt k faktům a klidné řešení problémů považují za průvodní znaky neplodného elitářství. Ti, kdo chtějí proti populismu bojovat, se tudíž musí smířit s tím, že se slušností a fakty nevystačí. Musí předvést voličům odhodlání a přiměřenou míru bezohlednosti. Což je právě to, co Sobotka začal, byť zatím poněkud neohrabaně, činit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Sobotkově drsnému útoku na Babiše se dá rozumět. Dává předsedovi ANO ochutnat jeho vlastní medicínu.
  • Ti, kdo chtějí účinně bojovat s populisty, se musí smířit s tím, že se slušností a fakty nevystačí.
  • Z druhé strany jim ale hrozí, že se stanou zrcadlovým obrazem svých protivníků a po zásluze prohrají.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru