ČSSD chce prosadit vyšší zdanění fyzických osob s "nadprůměrnými" příjmy. Sazby mají růst s výší výdělků. Na zaměstnance s hrubou měsíční mzdou do 30 tisíc korun by se vztahovala o tři procentní body nižší sazba, naopak na příjmovou skupinu nad 50 tisíc o 17 procentních bodů vyšší. Jak se vám návrh zdá smysluplný? Zvolili podle vás sociální demokraté správně onu hranici, kde je třeba danit "bohatsví"?

Jak moc smysluplný se vám zdá návrh ČSSD více zdanit lidi s příjmem nad 50 tisíc korun měsíčně?

Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Je to bohužel jen populistické gesto před volbami a pro laiky není opravdu srozumitelné - to není fér.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
V druhé prezidentské debatě se Hillary Clinton nedokázala pořádně vykroutit z otázky, zda zvýší daně. Pak řekla něco ve smyslu, že jenom boháčům. Donald Trump naopak rázně odpověděl, že sníží daně o dvacet procent. Těšíme se, s čím přijde Babiš.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Myslím, že návrh je špatný, nespravedlivý a demotivující. Trest za pracovitost? A nikdo neřekl, k čemu by se takto vybrané peníze použily. Pomohly by nemocným lidem, kteří nejsou schopni pracovat? Nebo by se vyhodily na nějakou zbytečnou kampaň?
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Mne unavuje ta prvoplánovitost volební akce. A zoufalost. O solidaritě jsme mohli mluvit před dvěma či třemi lety! A jinak! Já bych patřil mezi ty zvýhodněné, ale stejně je mi z toho špatně. Moralismus slov o solidaritě nezíská nikoho k solidaritě.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Je známo, že docela dobře snesu chudobu, ale nesnesu, když má někdo víc. Doporučuji tedy ČSSD před volbami zdanit ještě ty, kterým koza nechcípla. Uvedená částka bude za chvíli směšná, když dnes maturanti (bez praxe) odmítají méně než dvacet tisíc.
Jan Drahokoupil
Jan Drahokoupil
Evropský odborový institut (ETUI) a Mannheimská univerzita
Návrat k progresivnímu zdanění by nás vrátilo mezi vyspělé země. Je zajímavé, jak rychle jsme zapomněli na to, jak fungují daňová pásma. I formulace otázky poukazuje na nepochopení. Zrovna příjem 50 tisíc by byl zdaněn 12%, stejně jako dnes.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
ČSSD rozhodla, že lidé s 36 000 čistého se mají až moc dobře, tak proč jim něco nesebrat. Kolik z takového platu zbyde velkoměstské rodině s jedním příjmem a hypotékou? To jsou dle premiéra bohatí, jež radno ždímat. Solidarita na komunistický způsob.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Návrh je docela standardní politika sociálně demokratické strany. Není na místě se divit. (Spíše bychom se mohli divit, že s tím přicházejí až teď.) Hranice se volí dosti arbitrárně, těžko k tomu cokoli říkat, Bude však mít tento návrh většinu?
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Náš problém u danění zaměstnanců jsou vysoké odvody. O nich návrh mlčí. Změny u firem jsou podle mne pro naši ekonomiku nebezpečné. Celkově to je spíše než ekonomický plán snaha populismem oslovit "své" voliče...
Michal Berg
Michal Berg
internetový podnikatel
Z levicového pohledu na ekonomiku to může dávat smysl. Progrese u firem však smysl nedává vůbec žádný, ke snižování nerovností ve společnosti nijak nepřispěje.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Přiznávám, že ani v případě zrušených zdravotnických poplatků jsem nevěřil, že tento nesmysl může soc-dem vyhrát volby.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Dobře nám tak. Vyděláváme si pěkné peníze a ještě k tomu prací, což je třeba po zásluze potrestat. Velmi motivační, jen co je pravda.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
V zásadě si myslím, že progresivní daňová sazba je správná, ty hranice příjmů (30 a 50 000,-) bych volil také tak, ale tu progresivitu nad 50 000,- bych nedělal tak ostře. Spíš mírněji s dalším zvýšením třeba na hranici 100 000,-.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Daňová předvolební křeč ČSSD jde ruku v ruce s ochotou vládnout s komunisty. Padesátitisícové měsíční "bohatství" má být rudě potrestáno, aby chudí a neschopní přišli volit doleva. Optimální hranice. když už danit progresivně, má být dvakrát vyšší.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Já bych i progresivní zdanění chápal, proč se s ostatními rozumně nepodělit. Ale je strašně těžké chtít od úspěšných lidí solidaritu s bandou, co sdílí nenávistné nesmysly na FB a zvolila si takového prezidenta.
Václav Koubek
Václav Koubek
písničkář
50000-pro rodinu není bohatství ale zcela běžný provozní příjem.Pakliže se nepohybujem v poslaneckých jídelnách a nemáme boční příplatky na bydlení,dopravu a reprezentaci kam ony daně do byrokratického přemnoženého aparátu ve skutečnosti míří.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
.
František Fuka
František Fuka
publicista
ČSSD se takto rozhodla proto, aby se to zalíbilo jejím voličům. Já jejím voličem nejsem. Právě proto, že dělá takovéto věci.
Daniel Münich
Daniel Münich
CERGE-EI
U progresivity daně z příjmů fyzických osob v Česku nelze dělat rozumné větší změny, aniž by zároveň nedošlo i na změnu nastavení vysokých a paušálních sazeb pojistných odvodů zaměstnanců a zaměstnavatelů na sociální a zdravotní pojištění z mezd.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru