Doba je překotná a překotně se mění i politické strany. Tam, kde by člověk hledal liberální levici, je najednou bolševické rovnostářství, tam, kde by jeden čekal pravicový liberalismus, je najednou národovecký populismus. Řeč je samozřejmě o ČSSD a ODS, donedávna kotvách zdejší politiky. Proměna je mrzutá v obou případech, ale ve druhém přece jen víc. ODS je nyní proti ČSSD stranou malou, takže je větší riziko, že účelové úlety na samou hranici extremismu nedokáže v budoucnu vyrovnat.

K věci. Pražská ODS zvolila trojkou své kandidátky Václava Klause mladšího. Člověka, který v létě napsal, že bychom "měli vypadnout z EU a tvrdě kontrolovat hranice i za cenu, že o třetinu zchudneme". Můžeme si stokrát namlouvat, že vlastně o nic nejde, protože jeden Klaus průšvih nedělá. Můžeme se přesvědčovat, že předseda Petr Fiala nacionální bublání ve vlastní partaji zvládne. Je to ale jen podobný omyl, jako když pasažéři autobusu, kterému upadl volant a který se řítí do serpentin, spoléhají na to, že řidič stihne na poslední chvíli volant zase nějak přimontovat. Nestihne.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru