Díky Hospodářským novinám víme, že Energetický regulační úřad začal opět připravovat změnu tarifního systému pro placení za elektřinu. O moc víc však nevíme - a to téměř jistě není vinou redaktorů HN ani nedbalostí webmastera ERÚ. Loňský pokus Aleny Vitáskové vyřešit celý problém výrazným zvýšením fixní platby a snížením ceny za odebranou kilowatthodinu ztroskotal na silném nesouhlasu maloodběratelů, ekologů i politiků. Nové řešení zatím šéfka úřadu nepředložila.

Nově naznačený postup - vyřešit nejdříve pozici samovýrobců - dává smysl. První krok by neměl být složitý. Aktuální i potenciální majitelé střešních fotovoltaik jistě pochopí, že musí zaplatit vícenáklady za dražší elektroměr. Zbývá, aby distributoři transparentně vyčíslili, o kolik je připojení domu s vlastní výrobou elektřiny dražší. Majitelé budou s potřebnou částkou počítat dopředu a prakticky jistě nepůjde o sumu, která by je od pořízení fotovoltaiky odradila.

Potíž je v tom, že úhradou vícenákladů problém se samovýrobou pro distributory zdaleka nekončí, spíš teprve začíná. Argument z loňské debaty, že náklady na distribuci by majitelé fotovoltaik měli hradit navzdory sníženému odběru, aby nespadly na ostatní odběratele, jistě zazní znovu. A vzápětí přistane na stole návrh na zvýšení paušálních plateb. Distribuční divize ČEZ, E.ON i PRE jsou totiž součástí podniků, kterým záleží hlavně na obchodu s elektřinou. Jejich manažeři dobře vědí, že kilowatthodinu, kterou si majitel fotovoltaiky vyrobí sám na střeše, od nich nekoupí. Přiškrcení rozvoje střešních fotovoltaik by jim vůbec nebylo proti mysli. Výrazné zvýšení paušálu z pohledu distributorů tak "problém vyřeší" hned v zárodku.

Z pohledu majitele domu, který si monitoruje spotřebu a proměřil střechu, je ovšem situace zcela odlišná. Na rozdíl od několika tisícovek, které zaplatí jako vícenáklad za připojení, může být pro něj zvýšení fixní platby odrazujícím faktorem. Pro návratnost investice do FV systému je klíčovým parametrem cena kilowatthodiny, kterou ušetří. Kdo by si pořizoval vlastní zdroj, když by rozdíl na faktuře za elektřinu byl podstatný v kilowatthodinách, ale zanedbatelný v korunách?

Ekonomické zájmy mocných distributorů a malých samovýrobců tu stojí proti sobě. Řešení je v této situaci v rukách nezávislého regulátora. Přijde-li ERÚ s návrhem fixních plateb, které umožní rozvoj střešní fotovoltaiky, podá silný důkaz o své nezávislosti. O rozdílné velikosti tlaku ze strany velkých distribučních společností a drobných domkařů se dá stěží pochybovat.