Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Řekl to při besedě s občany Jablunkova v Moravskoslezském kraji, odkud pochází. "Já jsem tady hlavně proto, abych vám oznámil, že jsem se rozhodl kandidovat na prezidenta České republiky," řekl Drahoš. Má podle vašeho názoru šanci porazit v přímé volbě prezidenta současnou hlavu státu Miloše Zemana?

Má Jiří Drahoš šanci porazit Miloše Zemana v přímé volbě prezidenta?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Všichni 3 současní Zemanovi protikandidáti vypadají příjemně, zajímavě, slušně. Jen si přeju, aby se začali hlásit také kandidáti Zemanova typu, aby i hlasy těch, kterým takový styl politiky vyhovuje, se rozdrobily.. Nebo uspořádat předkolo slušných.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Zdá se mi, že spíše nemá. Ale profesor Drahoš celý život dělal dost složité matematické výpočty a pokud se jednou rozhodl "jít do boje", tak to určitě nebylo nějaké podlehnutí okamžité emoci. Nepochybně hodně vážil, zda to má udělat. A udělal.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Pan Drahoš vypadá inteligentně, mluví normálně a dokonce se zdá, že má celkem v pořádku životosprávu. Proti současnému prezidentovi tim pádem nemá šanci.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Má šanci, když se bude učit, a zaleskne se nějaké charisma. Bible popisuje starověkého vládce s příjmením Herodes, jak to s ním naráz šlehlo a byl konec. Otázka výhry, setrvání, ponížení či povýšení je pro mne ještě širší, než prosté slovo "volby".
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Miloš Zeman nejspíš vyhraje už v prvním kole, ledaže by se do prezidentské volby pod tlakem nejrůznější žalob nakonec přihlásil i Andrej Babiš.
František Fuka
František Fuka
publicista
Nemá.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Jiří Drahoš je vzdělaný, vysoce odpovědný člověk, vlastenec. Přinesl by naší zemi politickou kulturu a slušnost, výborně by ji reprezentoval a byl by prezidentem všech. Šanci určitě má, pokud bude mít dostatek občanů příležitost ho poznat.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Musím počkat, až něco řekne o svém politickém programu. Rozhodně ho vítám jako protikandidáta proti Zemanovi. Má asi podporu velkoměstských vzdělanců. Až řekne víc, než jen že kandiduje, bude jasno, kdo další mu v 1. nebo 2. kole může dát hlas.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Porazit ne. Ale může sehrát neocenitelnou úlohu v tom, že porovnání s ním ukáže, jak buransky se Miloš Zeman chová.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Jak vyplývá z hysterické reakce Hradu, Zeman dostal strach. A to je dobré znamení. Sice mrcha, když chcípe, nejvíc kope, ale (jak se říkalo na vojně) to už se dá přežít i pod vodou. Bude-li dobrá organizace zdola, je tu naděje,
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Ano, rozhodně má.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Myslím, že šanci má. Mnozí mají ohledně výsledku volby již teď jasno, ale já myslím, že jsme ještě velmi daleko od toho hádat, jak to dopadne. Věřím, a je v to jistě i přání, že Miloš Zeman neuspěje...
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Za určitých okolností by šanci mít mohl. Bude to však těžká práce a musí nějakým způsobem získat také hlasy lidí,kteří minule volili Zemana.Také se musí dostat do druhého kola a přitom si neznepřátelit přívržence poražených kandidátů;to bude obtížné.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Má šanci! I kdyby jen svým kultivovaným chováním nastavoval zrcadlo.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Ano, má. Samozřejmě. Laťka není příliš vysoko.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Každý má šanci - kdyby neměl, byly by volby zbytečné. Volby sice budou až za dlouho a může se stát spousta věcí, ale pro mě je Jiří Drahoš zatím ze všech kandidátů nejlepší.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Má velkou šanci, pokud nebude jen antizemanem - tím se stane každý prozápadní a elementárně slušný kandidát automaticky - ale vytvoří si i vlastní tvář a agendu. Bude-li se jen vymezovat vůči současnému prezidentovi, může to být těsné, ale prohraje.
Daniel Münich
Daniel Münich
CERGE-EI
Jiří Drahoš má určitě šance vysoké. Že není tolik znám široké veřejnosti nyní, tak to snadno dožene. Svou slušností, přehledem a životními a pracovními zkušenostmi lidem snadno dokáže, že by po letech mohli být zase jednou na svého prezidenta pyšní.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Šanci má, zatím sice malou, ale volby nejsou zítra. Dnes se zdá, že porazit Miloše Zemana může jen Miloš Zeman sám.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Má šanci, pokud se obklopí schopným a pragmatickým volebním týmem, který jej přesvědčí, že "slušnost" nemůže být jediným argumentem pro potenciální voliče.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Nemá. Nemá šanci v této zemi. Tak rád bych se mýlil.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru