Podle olomouckého vrchního žalobce Michala Galáta je rozhodnutí o propuštění íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha z vazby v diametrálním rozporu s předchozími rozhodnutími soudu o vazbě obviněného. Galát to uvedl ve středu.

Městský soud v Brně o propuštění Zadeha nepravomocně rozhodl v úterý. Zadeh zatím zůstává ve vazbě, státní zástupce může podat stížnost.

"K tomu, co se odehraje v budoucnu, se vyjadřovat nebudu. Ale můžu konstatovat, že to včerejší rozhodnutí je v diametrálním rozporu s předchozími rozhodnutími o vazbě tohoto obviněného. Nejlépe by bylo, kdyby se k tomu rozhodnutí vyjádřil pan soudce, který toto rozhodnutí vydal, ten by ho měl před veřejností odůvodnit," řekl Galát.

Mluvčí městského soudu Petra Hovorková ve středu řekla, že se zpracovává písemné vyhotovení rozhodnutí, které se poté bude účastníkům doručovat. "Dokud nebudou mít účastníci doručeno, nemohu ani já, ani pan soudce věc nijak komentovat," uvedla mluvčí.

Po doručení mají strany tři dny na podání případné stížnosti. Rozhodoval by o ní brněnský krajský soud.

Spolek Šalamoun, který se snaží z občanské strany napravovat křivdy, jichž se dopouští justice, v úterý podal na Galáta trestní oznámení. Spolek uvádí, že státní zástupce svou dlouhodobou nečinností připustil nezákonný zásah do základních práv Zadeha, protože mu už přes dva měsíce bezdůvodně omezuje styk s rodinnou. Maximální lhůta pro trvání koluzní vazby je tři měsíce.

"Ačkoliv byl na situaci obhajobou již 20.března 2017 upozorněn, tedy více než dva týdny po uplynutí zákonné lhůty, na vzniklý protiprávní stav, ničeho neučinil, na výzvu obhajoby žádným způsobem nezareagoval a protiprávně ponechal obviněného ve vazební věznici v režimu koluzní vazby," uvedl spolek.

Podnikatel je ve vazbě ze všech tří vazebních důvodů: útěkového, koluzního i předstižného. Soud ale podle mediálního zástupce Jana Jetmara rozhodl, že pominuly.

"Možnost útěku podle soudu nebyla důvodná, protože složil 150milionovou kauci a neutekl, koluzní vazba měla skončit 3. března. A k možnosti 'pokračování' v páchání trestné činnosti soud řekl, že pokud pan Zadeh a jeho žena slíbí, že se jí nebudou dopouštět, není důvod, proč by nemohli jít na svobodu," uvedl Jetmar pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.

Zadeh se před soudem zpovídá z miliardových daňových úniků. Daňovými úniky se zabývá Krajský soud v Brně. Kromě Zadeha v kauze figuruje 14 lidí. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot. Celková škoda údajně činí 2,5 miliardy korun.

Kvůli daňové kauze strávil Zadeh ve vazbě 22 měsíců. Pak se dostal na svobodu díky kauci 150 milionů korun. Loni v prosinci jej ale brněnský městský soud poslal opět do vazby kvůli podezření z ovlivňování svědka. Spolu s ním policie obvinila dalších pět lidí. Zadeh vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům.