Dlouhodobě mi není jasné, jak moc Britové vlastně prožívají křesťanské svátky Velikonoc. Jednak tak nějak sami od sebe, a poté i s přihlédnutím k okovům politické korektnosti, které ostrovní společnost nějak stále pevněji svírají. Letošní rok moje tápání ještě víc prohloubil. Ostatně posuďte sami… 

I českým tiskem proběhl příběh o kulišárně, kterou mají na svědomí čokoládovna Cadbury, dost zásadní hráč na britském trhu cukrovinek, a uznávaná organizace National Trust, která se stará o historické a přírodní památky ve Spojeném království. Ty se rozhodly tradiční sérii akcí pro děti s názvem "Easter Egg Trail", tedy Velikonoční hledání vajíček, přejmenovat, a vypustit z titulu jedno podstatné slovo. Ano hádáte správně. Britské děti se letos na Velikonoce pustily do "Velkého britského hledání vajíček", kde ovšem o Velikonočních svátcích nebyla ani zmínka. Jakoby Cadbury a National Trust udělaly z Velikonoc lorda Voldemorta, jehož mají všichni na mysli, ale jehož jméno nesmí být vysloveno. Trochu mi to připomnělo logiku c.k. cenzorů z Haškova Švejka, kteří v dopise paní Müllerové z koncentračního tábora Steinhof ve větě: "Sousedka vedle na posteli má skvrnitý tyfus" vyretušovali slovo "tyfus", ale výraz skvrnitý nechali bez povšimnutí.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?