Dlouhodobě mi není jasné, jak moc Britové vlastně prožívají křesťanské svátky Velikonoc. Jednak tak nějak sami od sebe, a poté i s přihlédnutím k okovům politické korektnosti, které ostrovní společnost nějak stále pevněji svírají. Letošní rok moje tápání ještě víc prohloubil. Ostatně posuďte sami… 

I českým tiskem proběhl příběh o kulišárně, kterou mají na svědomí čokoládovna Cadbury, dost zásadní hráč na britském trhu cukrovinek, a uznávaná organizace National Trust, která se stará o historické a přírodní památky ve Spojeném království. Ty se rozhodly tradiční sérii akcí pro děti s názvem "Easter Egg Trail", tedy Velikonoční hledání vajíček, přejmenovat, a vypustit z titulu jedno podstatné slovo. Ano hádáte správně. Britské děti se letos na Velikonoce pustily do "Velkého britského hledání vajíček", kde ovšem o Velikonočních svátcích nebyla ani zmínka. Jakoby Cadbury a National Trust udělaly z Velikonoc lorda Voldemorta, jehož mají všichni na mysli, ale jehož jméno nesmí být vysloveno. Trochu mi to připomnělo logiku c.k. cenzorů z Haškova Švejka, kteří v dopise paní Müllerové z koncentračního tábora Steinhof ve větě: "Sousedka vedle na posteli má skvrnitý tyfus" vyretušovali slovo "tyfus", ale výraz skvrnitý nechali bez povšimnutí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru